konserwanty-cz-ii

Ile konserwantów przyswajamy wraz z jedzeniem? Niestety nikt nie oszacował dokładnych danych. Możemy jedynie sprawdzić, które konserwanty są oficjalnie dodawane do produktów.

Konieczne jest sprawdzanie jakie dodatkowe substancje są dodane do żywności. Należy sprawdzić informacje na temat składników i dodatków, które są umieszczone na etykiecie. Środki te są tak powszechne, że dzienne spożycie dodatków może sięgać od 10 do 20 gram.

Oto lista najbardziej rozpowszechnionych konserwantów w przemyśle spożywczym:

Każda dodatkowa substancja w produktach spożywczych jest oznaczona symbolem E i trzema
cyframi.

  • E-210 – kwas benzoesowy
    Jest jednym z najpopularniejszych konserwantów stosowanym w przemyśle spożywczym. Stosowany jest głównie do konserwowania przetworów owocowych, warzywnych, napojów gazowanych, margaryn, tłuszczów kuchennych i majonezów. Hamuje rozwój pleśni i bakterii.
  • E-214 i E-216 – Ester etylowy i propylowy kwasu benzoesowego
    Wykazują większą skuteczność konserwowania żywności. Unieszkodliwiają rozwój drożdży, pleśni i bakterii, nie tylko w środowisku kwaśnym, bardzo dobrze działają w obojętnym. Związki te dosyć szybko wchłaniają się w przewodzie pokarmowym i są wydalane z moczem. Pochodne kwasu benzoesowego są mniej szkodliwe niż sam E-210.
  • E-236 – kwas mrówkowy
    Stosowany głownie do konserwowania surowych soków owocowych, żelatyny, serów podpuszczkowych, marynat, kiszonek oraz wysokosłodzonych soków owocowych i napojów. Kwas mrówkowy hamuje działanie, niektórych enzymów. Wraz z solami E-237 (sodowa) i E-238 (wapniowa) doskonale zapobiega rozprzestrzenianiu się drożdży i pleśni. Kwas ten jest całkowicie metabolizowany przez organizm, ale może podrażniać błony śluzowe, pogarszać wydolność nerek i zaburzać proces widzenia. Od pewnego czasu kwas mrówkowy jest kandydatem do usunięcia z listy substancji konserwujących.
  • E-234 – Nizyna
    W odróżnieniu od innych konserwantów nizyna, zaliczana jest do grupy antybiotyków. Bardzo dobrze hamuje rozwój większości bakterii masłowych i mlekowych. Stosowana jest przy produkcji serów dojrzewających i topionych. Nie jest agresywna w stosunku do ludzkiego organizmu.
  • E-280 – kwas propionowy
    Kwas ten naturalnie występuje w organizmie człowieka i zwierząt. Sam kwas, jak i jego sole E-281 (sodowa) i W-282 (wapniowa) skutecznie hamują rozwój pleśni, drożdży i laseczki ziemniaczanej. Ma praktyczne zastosowanie w przemyśle piekarskim, przedłuża trwałość produktów niwelując śluzowacenie i ciągliwość pieczywa. E-280 jest dobrze metabolizowana przez ludzki organizm.

  • E-220 – bezwodnik kwasu siarkawego
    Związek ten wraz ze swoimi solami E-221, E-222, E-223, E-224 i E-228 ma silne właściwości odkażające, odbarwiające i wybielające. Wykorzystywany jest głownie w przetwórstwie owocowo-warzywnym jako środek hamujący rozwój bakterii i jako przeciwutleniacz. Działa ochronnie w stosunku do witamin C i A, lecz niszczy witaminę B1 i B12, a jego sole mogą powodować kłopoty jelitowe.
  • E-200 – kwas sorbowy
    Bardzo dobrze hamuje rozwój pleśni i drożdży. Stosowany przy produkcji kiszonek, marynat, przetworów owocowych i warzywnych, konserw rybnych, napojów, margaryn oraz serów. Jest konserwantem bezpiecznym ponieważ jest dobrze metabolizowany w organizmie człowieka.
  • E-251 – azotan sodowy
    Inna nazwa to saletra. Stosowany jako środek konserwujący w przetwórstwie mięsnym, zapobiegający rozwojowi bakterii beztlenowych. Wraz z solą i cukrem jest używany do peklowania mięsna, dzięki temu produkt uzyskuje charakterystyczne zabarwienie.

O konserwantach przeczytasz w artykułach:

Konserwanty, cz.I
Konserwanty, cz. III

Kanka