Z nerkami nie ma żartów… Czy warto czekać do sytuacji, kiedy ból jest nie do zniesienia, a wyniki badań stwierdzają poważną chorobę. My uważamy, że nie. Dlatego przedstawiamy badania, które warto wykonać w profilaktyce chorób nerek.
- Badanie obecności albuminy (rodzaj białka) w moczu
Albumina jest białkiem stanowiącym 60% całkowitej ilości białka we krwi. Jeśli nerki pracują sprawnie to nie przesączają do moczu cząsteczek białek tylko oddają je z powrotem do krwi. W przypadku, gdy w moczu zostanie wykryte białko, to oznacza, że nerki są uszkodzone. W początkowej fazie choroby w moczu będą znajdować się niewielkie ilości albuminy. Im choroba będzie się bardziej rozwijać, tym ilość białka będzie większa.
- USG nerek
Badanie USG nerek wykonuje się na zlecenie lekarza. Aby postawić właściwą diagnozę, USG jest kolejnym krokiem po badaniu moczu.
Niestety, w naszym społeczeństwie pokutuje przekonanie, że wizyta u lekarza jest ostatecznością, do której zmusza nas mocny ból. Czas to zmienić – badania kontrolne (nerek i nie tylko) powinny stać się naszym corocznym nawykiem.
Zuzanna Górka