Długotrwałe palenie papierosów odbija się negatywnie na kondycji fizycznej i wyglądzie. Nie pozostaje także obojętne dla portfela. Jednak to zdrowie trzeba postawić na pierwszym miejscu. Rzucenie palenia pozwala już w krótkim czasie zauważyć pozytywne zmiany samopoczucia.
- Pozbycie się nałogu palenia papierosów to niewątpliwa ulga dla organizmu. Zwiększa się wydolność płuc, serce pracuje bardziej miarowo, stabilizuje się ciśnienie krwi.
- Rozstanie z nałogiem przekłada się też na poprawę wyglądu fizycznego – skóra i włosy odzyskują blask, zęby stają się bielsze, oddech świeższy.
- Dla niektórych osób motywacją do rzucenia palenia może być aspekt finansowy – rozstanie z papierosami pozwala na spore oszczędności w skali roku.
Zdrowotne korzyści zaprzestania palenia papierosów
Już w pierwszej dobie po zaprzestaniu palenia można poczuć różnicę. Niemal natychmiast normalizuje się ciśnienie krwi i tętno. W ciągu dwudziestu czterech godzin organizm oczyszcza się z dwutlenku węgla. Płuca podejmują pracę w celu wydalenia nagromadzonych zanieczyszczeń. Na oczyszczenie z nikotyny organizm potrzebuje dwie doby. Smak i zapach będą odtąd odczuwane zdecydowanie mocniej. W ciągu dwóch tygodni wyraźnie wzrasta wydolność. Koniec z zadyszką przy bieganiu i wchodzeniu po schodach. W kolejnych miesiącach pojemność płuc zwiększy się o blisko 10%. Już po roku od rzucenia palenia znacząco spada ryzyko zawału, w kolejnych latach będzie o połowę niższe niż u osoby palącej. Spadnie też potencjalna możliwość zachorowania na raka płuc. Natomiast rzucenie palenia nie ma wpływu na poprawę jakości widzenia. Jeśli osoba, która przestała palić papierosy, ma uczucie widzenia jak za mgłą, może to być pierwszy objaw zaćmy. W takim wypadku czeka ją wymiana soczewki wewnątrzgałkowej.
Rzucenie palenia pozytywnie wpływa na urodę
Pozbycie się nawyku palenia papierosów ma swoje odbicie także w wyglądzie. Zmiana trybu życia odbije się pozytywnie przede wszystkim na zębach i skórze. Zęby staną się bielsze, skóra przestanie być szara i zmęczona, wyraźnie nabierze blasku. Także paznokcie odczują ulgę – przestaną być pożółkłe od nikotyny oraz kruche i łamliwe. Podobnie będzie w przypadku włosów, szczególnie długich. Koniec z matowym wyglądem, od tej pory będą miękkie i lśniące. Poprawi się także to, co niewidoczne – jakość oddechu. Od tej pory będzie on świeży i pachnący, brzydki zapach z ust odejdzie do przeszłości. Oczyszczenie organizmu z nikotyny nie wpływa na wygląd i kondycję oczu. Osoby, które liczyły na możliwość rozstania się z okularami po rzuceniu palenia, mogą poczuć się rozczarowane. Jednak jest na to rada – ich problemy rozwiąże refrakcyjna wymiana soczewki.
Finansowe korzyści z rzucenia palenia
Na koniec warto wspomnieć o sporych oszczędnościach, jakie można poczynić, rzucając palenie. Chociaż może się wydawać, że papierosy nie są drogie (faktycznie w Polsce niemal najtańsze w całej UE, taniej jest tylko w Bułgarii), to sumaryczna cena nałogu wcale nie jest niska. Jeśli przyjmiemy, że średnia cena paczki papierosów w Polsce wynosi 15 zł (można kupić tańsze, ale można też droższe) a osoba paląca wypala jedną paczkę dziennie, to w skali roku puścimy z dymem 5475 zł. Czy to dużo? To kwestia bardzo indywidualna, ale nie da się nie zauważyć, że taka kwota wystarczy na wykupienie wycieczki do jakiegoś ciepłego kraju dla dwóch osób. Tym bardziej warto wziąć pod uwagę rzucenie palenia, jeśli ktoś wypala dziennie dwie lub nawet trzy paczki, co przecież także się zdarza. W takim wypadku wymierne korzyści finansowe są jeszcze większe.