Kosmetyki naturalne bezpieczne dla skóry

Kosmetyki naturalne to produkty, które nie zawierają żadnych sztucznych składników, barwników, konserwantów, silikonów, parabenów ani żadnych innych sztucznych substancji. W zamian często zawierają naturalne oleje, ekstrakty roślinne, woski, ekstrakty ziołowe, ekstrakty z owoców i zioła. Mogą one być wykonane z organicznych lub biologicznych składników, które delikatnie oddziałują na skórę i jednocześnie cechują się skutecznością. Rosnąca świadomość konsumentów sprawia, że to właśnie ten typ kosmetyków jest obecnie najbardziej pożądany przez klientów. Jakich składników kosmetyków unikać, a na jakie stawiać? Poznaj zalety kosmetyków naturalnych, wegańskich i organicznych.

  1. Jak czytać skład kosmetyków?
  2. Jakie składy kosmetyków są bezpieczne dla skóry?
  3. Naturalne składniki aktywne

Cosmetic ingredients – to właśnie na ten element etykiety kosmetyków powinno się zwracać główną uwagę. Estetyczne opakowanie i ciekawe wzory na tubce kremu lub podkładzie do twarzy to za mało, by zdecydować się na zakup. Składniki kosmetyków odpowiadają za to, jak dany produkt wpływa na skórę i mogą powodować problemy z cerą, jeśli dobierze się je nieprawidłowo. Ważny jest nie tylko sam skład kosmetyku, ale i sposób działania danych składników na cerę tłustą lub suchą. Sprawdź, jak wybierać produkty kosmetyczne dla siebie w sposób świadomy.

Jak czytać skład kosmetyków?

Międzynarodowe nazewnictwo składników kosmetyków podaje ich nazwy po łacinie lub po angielsku. Nie oznacza to, że nie da się ich zrozumieć. Składniki bazowe o stężeniu większym niż 1% wymienia się w kolejności od najwyższego do najniższego stężenia, pozostałe – w dowolnej. Substancje z końcówką Oil to oleje roślinne i eteryczne, natomiast mineral oil to niepożądane oleje mineralne. Jako Extract oznacza się ekstrakty pozyskiwane z roślin, mające zbawienny wpływ na skórę. Acid to kwasy, które wykorzystuje się do łagodnego i bezpiecznego złuszczania naskórka (np. kwasy owocowe). Unikać powinno się kosmetyków, w których występują substancje z końcówką -paraben, silikony, oznaczane końcówkami -cone, -siloxane lub -conol oraz polisorbaty. Ostrożność powinno się zachować także, gdy w składzie występuje sodium laureth sulfate, czyli SLS. Jego obecność może prowadzić do podrażnień i przesuszenia skóry.

Jakie składy kosmetyków są bezpieczne dla skóry?

Czytanie składów kosmetyków pozwala uniknąć stosowania produktów, które zawierają liczne, syntetyczne związki, sztuczne aromaty i barwniki. Ich unikanie ogranicza ryzyko pojawienia się problemów skórnych i reakcji alergicznych. Naturalne składniki bazowe i składniki pomocnicze są przyjazne nawet dla skóry bardzo suchej, wrażliwej i atopowej. Szczególną łagodnością cechują się kosmetyki wegańskie, w których znajdują się wyłącznie związki roślinne bez dodatku substancji pochodzenia zwierzęcego. Dzięki nim można zarówno zadbać o optymalną pielęgnację skóry, jak i wykonać trwały makijaż. Naturalne kosmetyki tego typu oferuje Drogeria Magnuspharm.

Naturalne składniki aktywne

Naturalne składniki aktywne chronią skórę przed wieloma problemami związanymi z alergią lub niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych. Ich bezpieczny skład wspiera odbudowę płaszcza lipidowego i utrzymuje optymalne pH skóry. Dzięki temu cera jest gładka, miękka i promienna bez względu na jej typ. Olejki roślinne zatrzymują wodę w skórze suchej, a kwasy owocowe pomagają odblokować pory w przypadku cery tłustej i trądzikowej. Cera atopowa jest z kolei chroniona przez kosmetyki na bazie wód termalnych i emolientów.