Kosmetyki naturalne mają spore grono zwolenniczek. Te chętnie korzystają z ich dobrodziejstw, wierząc, że w ten sposób dostarczają skórze wszystko, co najlepsze. Jednocześnie nijak nie szkodzą organizmowi. W ostatnich latach wzrasta świadomość społeczna. Coraz więcej osób zwraca uwagę na skład kremu do twarzy czy żelu pod prysznic. Unikamy potencjalnych alergenów oraz substancji zaburzających płodność czy gospodarkę hormonalną. Kosmetyki naturalne zdaniem niektórych osób stanowią bogactwo substancji aktywnych. Ich aplikacja potrafi dostarczyć mnóstwo przyjemności. Musimy jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Poznaj kosmetyki naturalne i ich wartościowe składniki.
Kosmetyki naturalne i kosmetyki ekologiczne – jak prawo reguluje nazewnictwo?
Musimy sobie uświadomić, iż choć wiele firm słusznie określa swoje produkty jako kosmetyki naturalne czy kosmetyki ekologiczne, to obowiązujące w Polsce prawo nijak nie reguluje tych kwestii. Praktycznie każdy, nawet dodając do kremu na bazie parafiny i silikonów odrobinę soku z aloesu, może nazwać swój kosmetyk naturalnym. W związku z tym zawsze zwracajmy uwagę na skład. Jeśli dysponujemy odpowiednią wiedzą, możemy same ocenić, czy mamy do czynienia z kosmetykiem naturalnym, czy tylko z chwytem marketingowym.
Certyfikaty ekologiczne w przemyśle kosmetycznym
Kosmetyki naturalne i kosmetyki ekologiczne doczekały się też wielu ważnych certyfikatów, które potwierdzają deklaracje producenta. Zaliczamy do nich Ecocert, BDIH, ICEA czy Cosmebio. Choć zapewniają one gwarancję, iż rzeczywiście mamy do czynienia z kremem naturalnym czy ekologicznym, to musimy pamiętać o tym, że ich brak nie dyskwalifikuje danego specyfiku. Certyfikaty ekologiczne stanowią spory wydatek. Szczególnie mali producenci nie zawsze mogą pozwolić sobie na jego poniesienie. W rezultacie nie każdy ubiega się o certyfikat. Warto natomiast nauczyć się czytać skład kosmetyków.
Kontrowersyjne substancje, których nie znajdziesz w kosmetykach naturalnych
Omawiając kosmetyki naturalne, można by poświęcić sporo uwagi ich dobroczynnym właściwościom. Nie znajdziemy w nich substancji kontrowersyjnych, do których zaliczamy sole aluminium w antyperspirantach czy silne detergenty, vide SLS i SLES. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nawet najlepsze kosmetyki ekologiczne mogą uczulać czy zapychać. Tego typu kwestie mają bowiem niezwykle zindywidualizowany charakter.
Czy tradycyjne kosmetyki zawsze są gorsze od ekologicznych?
Kosmetyki ekologiczne zwykło przedstawiać się jako dużo lepsze od tradycyjnych kremów z drogerii. Niemniej nie powinniśmy demonizować tych ostatnich. Unia Europejska regularnie bada rynek kosmetyczny. Gdy okaże się, że jakaś substancja wykazuje negatywny wpływ na organizm człowieka, ściśle reguluje jej zawartość lub zakazuje jej stosowania w kosmetykach.
Kosmetyki naturalne i ich wartościowe składniki. Olejek z drzewa herbacianego
Olejek z drzewa herbacianego cieszy się sporą popularnością w przemyśle kosmetycznym. Wykazuje on działanie antyseptyczne, czyli ogranicza namnażanie bakterii, wirusów i grzybów. Wykorzystuje się go w kosmetykach przeciwłupieżowych, przeciwtrądzikowych, zwalczających opryszczkę czy grzybicę.
Naturalne substancje kosmetyczne – masło shea
Masło shea możemy znaleźć w kremach do twarzy, balsamach do ciała i w odżywkach do włosów. Posiada ono wielokierunkowe działanie. Masło shea stanowi biologiczny filtr przeciwsłoneczny. Stopień jego ochrony nie jest znany, dlatego nie należy rezygnować z tradycyjnej ochrony opartej na filtrach chemicznych i mineralnych. Ponadto stanowi ono bogactwo antyoksydantów. Substancje te zwalczają wolne rodniki, czyli reaktywne cząstki odpowiedzialne za uszkodzenia komórek skóry i powstawanie zmarszczek. Jednocześnie masło shea odżywia i natłuszcza skórę oraz włosy.
Jak działają kosmetyki z aloesem?
Aloes stał się niezwykle popularnym składnikiem wykorzystywanym w przemyśle kosmetycznym. To sukulent, który rośnie w gorących krajach, gdzie istnieje utrudniony dostęp do wody. Roślina ta gromadzi je w swoich gąbczastych liściach i wykorzystuje w okresie suszy. Tym, co szczególnie interesuje przemysł kosmetyczny, jest sok z aloesu. Ten wykazuje działanie regenerujące, dlatego dodaje się go do preparatów przyspieszających gojenie. Ponadto łagodzi podrażnienia, przez co sprawdza się jako składnik balsamów po opalaniu. Sok z aloesu stanowi też prawdziwą bombę witamin i minerałów. W jego składzie znajdziemy witaminy A, C, E i z grupy B. Ponadto dostarcza on skórze cennych minerałów takich jak chrom, mangan, cynk, sód, potas i miedź. Sok z aloesu działa jak humektant, czyli wiąże cząsteczki wody w naskórku.
Kofeina w kosmetykach naturalnych
Kofeina znalazła szerokie zastosowanie kosmetyczne. Często zawierają ją kremy przeciwzmarszczkowe, gdyż wykazuje ona silną aktywność antyoksydacyjną. Zwalcza wolne rodniki odpowiedzialne za proces starzenia się. Jednocześnie przyspiesza rozkład komórek tłuszczowych i usprawnia krążenie krwi oraz limfy. Ta cecha sprawia, iż kosmetyki antycellulitowe z kofeiną sprzedają się jak świeże bułeczki.
Zapraszamy do lektury: