Kosmetyki organiczne i ekologiczne to modny trend w pielęgnacji zdrowia i urody. Nie liczy się już samo opakowanie kremu czy odżywki do włosów, ale właściwości półproduktów użytych do skomponowania kosmetyku ekologicznego. Czy trend EKO w kosmetologii to snobizm czy moda?
Oprócz ziemi bada się też wodę deszczową i tę, która używana jest do podlewania upraw, pod kątem stopnia i rodzaju zanieczyszczeń występujących w wodzie. Niedozwolone jest także stosowanie konwencjonalnych środków ochrony roślin i nawozów. Dopuszcza się używanie wyłącznie takich, które znajdują się na specjalnych listach dozwolonych i certyfikowanych środków.
Naturalne surowce w kosmetykach
Producenci kosmetyków coraz częściej sięgają po surowce naturalne, np. oliwę z oliwek znaną ze wspaniałych właściwości nawilżających i łagodzących podrażnienia, która sprawdza się świetnie we wszystkich preparatach do oczyszczania i pielęgnacji twarzy. Nawet kobiety z tłustą cerą chwalą sobie jej przeciwzapalne działanie pomagające zadziwiająco dobrze w walce z niedoskonałościami skóry.
Roślinne oleje, tłoczone na zimno, służą też coraz częściej producentom kolorowych kosmetyków. Różnobarwne błyszczyki zawierające wosk pszczeli, olej słonecznikowy, kokosowy, jojoba, z pestek winogron czy masło kakaowe to odpowiedź na przesuszone, popękane usta. Zamiast pudrów mamy już mieszanki kruszonych minerałów, które nie zatykają porów i łagodzą stany zapalne na twarzy.
Doskonałe roślinne połączenia to też rozmaryn i mięta, polecane zwłaszcza do mycia ciała i twarzy, gdyż odświeżają, dodają energii i blasku; olej palmowy i lawenda – to z kolei dla relaksu, odprężenia i złagodzenia napięć. Cukier z masłem shea tworzą bazę do znakomitych peelingów, łączących oczyszczanie z odżywczą stymulacją i łagodzeniem podrażnień.
Iwona Jakubiak