Kosmetyki z kwasami stały się ostatnio bardzo popularne. Poleca się je właścicielkom cery tłustej i dojrzałej. Mają przynosić spektakularne rezultaty. Jednak wiele osób tego typu produkty przerażają. Jak wybierać kosmetyki z kwasami, by nie zaszkodzić swojej cerze, lecz poprawić jej stan?
Spis treści:
- Jak kosmetyki z kwasami działają na cerę tłustą?
- Kwasy i ich działanie anti aging
- Czy skóra przyzwyczaja się do kwasów?
- Jak działają kwasy AHA?
- Kwasy BHA, czyli pielęgnacja cery trądzikowej
- Kwasy PHA – idealne rozwiązanie dla cery wrażliwej i z trądzikiem różowatym
Jak kosmetyki z kwasami działają na cerę tłustą?
Kosmetyki z kwasami w przypadku cery tłustej pomagają ją trzymać w ryzach. Z jednej strony regulują ilość wydzielanego sebum, z drugiej oczyszczają pory i je zwężają. Na twarzy pojawia się mniej niedoskonałości. Rozjaśnione zostają także przebarwienia potrądzikowe, a istniejące blizny ulegają spłyceniu.
Kwasy i ich działanie anti aging
Cera dojrzała również powinna postawić na kwasy w swojej pielęgnacji. Te bowiem przyczyniają się do złuszczania martwego naskórka, na którym z wiekiem pojawiają się pierwsze zmarszczki, przebarwienia itp. Niedoskonałości skóry można się łatwo pozbyć, sięgając po kosmetyki z kwasami. Warunek musi być jeden – te muszą znajdować się na powierzchni naskórka. Jeśli wniknęły głębiej, to walka z nimi okaże się dużo trudniejsza.
Czy skóra przyzwyczaja się do kwasów?
W internecie często możemy przeczytać, że ktoś uważa, że jego cera przyzwyczaiła się do kwasów. W związku z tym planuje on sięgnąć po mocniejsze. W rzeczywistości jednak kosmetyki z kwasami najlepsze rezultaty przynoszą wówczas, gdy skóra znajduje się w kiepskim stanie. Gdy jej kondycja ulegnie poprawie, odpowiednio dobrane preparaty podtrzymują jej dobry wygląd. Ich odstawienie skutkowałoby pogorszeniem stanu cery. My jednak zakładamy, że skoro kondycja skóry nie poprawia się jeszcze bardziej, to należy sięgnąć po mocniejszy kwas. Stan cery nie może się nieustannie poprawiać. Odnowa komórkowa również ma ograniczony przebieg. Sięganie po zbyt silne kwasy może skutkować podrażnieniem, a nawet poparzeniem skóry, zwłaszcza gdy na czarnym rynku kupimy produkt do użytku gabinetowego.
Jak działają kwasy AHA?
Wyróżniamy 3 rodzaje kwasów wykorzystywanych w kosmetykach. Mowa o AHA, BHA i PHA. Czym różnią się poszczególne kwasy? Kwasy AHA, to kwasy alfa-hydroksylowe, które wykazują działanie anti-aging. Prowadzą one do złuszczania naskórka, przez co zwalczają już istniejące zmarszczki i redukują przebarwienia, które wraz z wiekiem pojawiają się na skórze np. wskutek ekspozycji na promienie UV. Kwasy AHA to kwas glikolowy, mlekowy, migdałowy oraz kwasy owocowe. Kwas mlekowy jest delikatniejszy od glikolowego, ponadto silnie nawilża. Natomiast kwas migdałowy wykazuje działanie przeciwbakteryjne. Jeśli kosmetyki z kwasami cię przerażają, postaw na kwasy owocowe. Ich działanie zależy od użycia konkretnego kwasu naturalnie występującego w owocach, ale tego typu składniki powodują bardzo delikatne złuszczanie.
Kwasy BHA, czyli pielęgnacja cery trądzikowej
Kwasy BHA (kwasy beta-hydroksylowe) to kwas salicylowy i jego pochodne. Są one dedykowane cerze tłustej i skłonnej do powstawania niedoskonałości. Kwasy BHA złuszczają martwy naskórek, regulują produkcję sebum oraz oczyszczają i zwężają pory. Krótko mówiąc, oddziałują na wszystkie procesy, które spędzają sen z powiek właścicielkom cery tłustej. Nadmierna produkcja sebum prowadzi do zatkania ujść gruczołów łojowych, co skutkuje wysypem zaskórników i pryszczy. Kwasy BHA, czyli de facto kwas salicylowy i jego pochodne, pozwalają zatem zahamować zmiany trądzikowe i znacznie poprawiają kondycję skóry dzięki temu, iż wykazują też działanie przeciwbakteryjne. Po te substancje mogą sięgać też panie z cerą dojrzałą, które wciąż borykają z pryszczami i zaskórnikami. Kwasy BHA pomogą im zapanować nad problemem.
Kwasy PHA – idealne rozwiązanie dla cery wrażliwej i z trądzikiem różowatym
Kwasy PHA, czyli polihydroksylowe, wyróżniają się tym na tle konkurencji, iż można je stosować przez cały rok. Nie zwiększają bowiem wrażliwości skóry na promienie UV. Kwasy PHA stanowią świetne rozwiązanie w przypadku cery wrażliwej, ponieważ nie niosą ze sobą dokuczliwych skutków ubocznych takich jak pieczenie, łuszczenie czy szczypanie. Ponadto wykazano, iż ich stosowanie ma działanie antyoksydacyjne, oznacza to, iż zwalczają wolne rodniki uszkadzające struktury komórkowe. Do kwasów PHA zalicza się glukonolakton i kwas laktobionowy. Co ciekawe, mogą po nie sięgać panie, które cierpią na trądzik różowaty.