krew-oddawac-czy-nie-oddawac

Oddając krew, ratujemy życie. Rola krwiodawcy jest tym większa, im rzadszą posiada grupę tego drogocennego płynu. Koniecznie zapoznaj się z podstawowymi zasadami oddawania krwi. Czy znasz mity dotyczące krwiodawców? My je obalamy.

Kto nie może oddać krwi?

Warunki są proste. Osoba oddająca krew musi być w wieku od 18 do 65 roku życia, nie ważyć mniej niż 50 kg, chce pomagać innym i nie jest na nic chora.

– I nie chodzi tu tylko o poważne choroby. Z oddawania krwi dyskwalifikuje tak samo choroba skórna jak zwykłe przeziębienie – podkreśla doktor Magdalena Duliban-Grochla z opolskiego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. – Nie można też przyjmować żadnych leków, nawet zwykłej aspiryny i środków o podobnym działaniu już około cztery dni wcześniej. Oczywiście wykluczone są też osoby, które mają ciśnienie za niskie lub za wysokie – dodaje.

Z oddania krwi muszą też zrezygnować osoby, które miały transfuzję, chorują na tarczycę, astmę i występują u nich wszelkiego rodzaju stany zapalne (np. na skórze trądzik).

Podobnie sytuacja wygląda u pań, które są w ciąży, osób które miały operację lub tatuaż czy zwykłe przekłucie uszu lub innych części ciała (trzeba odczekać okres sześciu miesięcy).

Zrezygnować muszą też osoby, które były ostatnio szczepione przeciw grypie, WZW typu A (48 godzin), WZW typu B (7 dni) czy przyjmowały antybiotyki (dwa tygodnie od ustąpienia objawów i leczenia). Krwi nie mogą oddać też panie, które mają okres, aż do trzech dni po jego zakończeniu.

Anna Konopka