krople-i-masci-okulistyczne

Krople i maści mogą przynieść ulgę przy uczuleniach i podrażnieniach. Nie zapominajmy jednak, że oko to niezwykle wrażliwy i delikatny organ i nieuważne stosowanie specyfików może przynieść także niepożądane skutki. Jak stosować krople i maści okulistyczne?

Uważnie czytaj etykiety

Czasem zapominamy, że na tych niepotrzebnych ulotkach znajdują się bardzo ważne informacje. Bardzo często odpowiedzi na wszystkie pytania i wątpliwości mieszczą się na etykiecie leku. Ile razy zdarzyło się, że zapomniałaś jak często stosować dane krople czy maść? Na okładce opakowania wszystko jest wyszczególnione jasno i dokładnie. Warto pamiętać o sposobie przechowania kropli do oczu (niektóre można trzymać tylko w miejscach zimnych) i nie powinno się ich już stosować po upływie czterech tygodni po otwarciu. Nie warto też eksperymentować z i ich rodzajem. Okulista po rozpoznaniu naszego kłopotu dobierze krople najwłaściwsze.

Sposób aplikacji kropli do oczu

Niby prosta sprawa, a czasem przeważa na skuteczności całego leczenia. Jak już wspomniano we wstępie, oko to czuły i delikatny organ, wrażliwy na wszelkie urazy i zanieczyszczenia. Aplikując krople samodzielnie, należy umyć dokładnie ręce i osuszyć je. Po upewnieniu się, że mamy przy sobie właściwy preparat należy odchylić głowę do tyłu i trzymając w jednej ręce specyfik do zakropieniu oka, drugą ręką odciągnąć dolną powiekę w dół. Kroplę wciskamy delikatnie, unikając kontaktu aplikatora z okiem. Warto też być przygotowanym na bezwarunkowy odruch oka i ciała, które poniekąd jest atakowane substancją. Trzeba być skupionym i bardzo uważnym.

Anna Konopka