krwiomocz

Krwiomocz to termin określający obecność krwi w moczu. Jest to zjawisko zawsze patologiczne. W warunkach prawidłowych bariera błon budujących nefron (strukturę w nerkach, w której powstaje mocz) nie pozwala na przedostawanie się elementów komórkowych krwi do moczu. Również zdrowa ściana dróg odprowadzających mocz z nerki, a także prawidłowe ściany pęcherza i cewki moczowej nie są źródłem krwi w moczu.

Badanie to pozwala na dokładną ocenę miąższu nerek, ich rozmiarów i unaczynienia, dzięki czemu możliwe jest uwidocznienie ostrych stanów zapalnych, charakteryzujących się lokalnym powiększeniem nerki, zatarciem jej budowy wewnętrznej i zmniejszeniem unaczynienia. Uwidacznia też złogi w układzie kielichowo-miedniczkowym, moczowodzie lub pęcherzu, które mogą prowadzić do krwiomoczu poprzez fizyczne uszkadzanie błony śluzowej dróg moczowych. USG przezbrzuszne służy także do oceny ewentualnego poszerzenia układów kielichowo-miedniczkowych i moczowodów oraz pogrubienia ich ścian.

Ocena przezodbytnicza umożliwia bardzo precyzyjną ocenę ujść pęcherzowych moczowodów, pęcherza moczowego oraz fragmentów cewki moczowej. pozwala na rozpoznanie nieprawidłowości anatomicznych (ektopia, uchyłki itp.) oraz zmian w wyglądzie oglądanych struktur (np. pogrubienie i przekrwienie ściany pęcherza w przypadku jego zapalenia).

Należy pamiętać o tym, że najczęstszą przyczyną krwiomoczu pojawiającego się bez dolegliwości bólowych jest choroba nowotworowa! Najczęściej dotyczy ona pęcherza moczowego oraz możliwa jest do rozpoznania podczas badania USG.

W każdym przypadku stwierdzenia obecności krwi w moczu konieczna jest wizyta w gabinecie urologa lub nefrologa oraz badanie USG układu moczowego!

mojaprostata.com.pl