Czy cukier może być zdrowy? Czy można słodzić nim do woli bez obaw? Osoby posiadające podstawową wiedzę na temat właściwego odżywiania odpowiedzą teraz pewnie, że nie. Ze wszystkich artykułów i książek poświęconych diecie dowiadujemy się bowiem, że słodzenia najlepiej zaprzestać, a ilość cukru w posiłkach ograniczyć. Okazuje się jednak, że nawet ta prawda nie jest taka oczywista…
Co to jest ksylitol?
Ksylitol jest naturalnie występującym słodzikiem. Od XVIII wieku uzyskuje się go z soku brzozy pospolitej w formie syropu, zawiesiny lub kryształków. W odróżnieniu od cukru buraczanego nie posiada właściwości toksycznych, choć wygląda tak samo. W przeciwieństwie do sacharozy, glukozy, fruktozy i laktozy ksylitol rozkłada się bezpośrednio w komórach czyli nie fermentuje w przewodzie pokarmowym. Jest przyswajany przez organizm przy minimalnym wykorzystaniu insuliny, przez co jest całkowicie bezpieczny dla diabetyków. Zapobiega starzeniu się tkanek i narządów, przedłużając ich prawidłowe funkcjonowanie.
Ksylitol w walce z osteoporozą
Regularnie wprowadzany do organizmu ksylitol zwiększa przyswajanie magnezu i wapnia z pożywienia, dzięki czemu aktywnie wspomaga procesy mineralizacyjne struktur kostnych. Z tego powodu stają się one gęstsze i bardziej odporne na urazy oraz złamania, a tym samym również na osteoporozę.
Cukier lubiany przez stomatologów
Ksylitol jako cukier bakteriobójczy i bakteriostatyczny zyskał sobie sympatię stomatologów i lekarzy za sprawą zdolności do zasklepiania ubytków w szkliwie zębów. Utwardza on zmiany chorobowe w przyzębiu przez co hamuje procesy próchnicze. Jest więc skuteczny w walce z paradontozą.
Ponadto cukier z brzozy stymuluje wydzielanie śliny, zapobiega zajadom i powstawaniu przykrego zapachu z jamy ustnej. Stosowanie płynnego roztworu ksylitolu oczyszcza przewody nosowe, a co za tym idzie - ogranicza infekcje górnych dróg oddechowych, stany zapalne zatok, astmę, a nawet alergię.
Drogie Panie, na polskim rynku ksylitol można kupić w formie sypkiej, nadającej się do bezpośredniego spożycia. Występuje on także jako składnik gum do żucia i preparatów do higieny jamy ustnej.
Mira Starobrzańska