Czy każdy może bez zbędnego ryzyka skorzystać z zabiegu liposukcji? Zdecydowanie nie! Liposukcja nie jest metodą zmniejszania wagi – to metoda poprawy kształtu sylwetki To rozwiązanie dostępne dla osób zdrowych, które nie są nadmiernie otyłe.
Inne czynniki, na które powinno się zwrócić uwagę:
- Palenie tytoniu, przyjmowanie aspiryny i podobnych leków. Na dwa tygodnie przez zabiegiem i przez 14 dni po zabiegu należy powstrzymać się od palenia i przyjmowania lekarstw wpływających na krzepliwość krwi.
- Alkohol. Należy powstrzymać się od przyjmowania alkoholu na pięć dni przed zabiegiem.
- Opieka. Należy zadbać o odpowiednią opiekę po zabiegu (np. odwiezienie do domu). Obecnie większość zabiegów odbywa się w konwencji „walki in, walk out”, czyli bez pozostawienia pacjenta na noc w klinice. Niezbędny jest więc stały kontakt telefoniczny z lekarzem oraz pomoc bliskich w ciągu pierwszych kilkudziesięciu godzin po zabiegu.
- Ubrania uciskowe. W zależności od rozległości zabiegu, jakości skóry i jej zdolności do regeneracji, przez kilka tygodni po zabiegu trzeba będzie nosić specjalną bieliznę uciskową.
Liposukcja inwazyjna a ultradźwięki
Liposukcja to zabieg chirurgiczny. Nie można go traktować tak samo, jak rutynową wizytę u kosmetyczki czy jak zajęcia fitnessu. Wymaga właściwego przygotowania się, wstępnej konsultacji lekarskiej, rekonwalescencji.
Z drugiej strony – zabieg ten wykonany w poprawnych warunkach, przez odpowiednio doświadczonego lekarza, niesie ze sobą bardzo małe ryzyko poważnych powikłań.
Marcin Piwecki