ksztaltowanie-sylwetki-metoda-liposukcji-cz-2

Czy każdy może bez zbędnego ryzyka skorzystać z zabiegu liposukcji? Zdecydowanie nie! Liposukcja nie jest metodą zmniejszania wagi – to metoda poprawy kształtu sylwetki To rozwiązanie dostępne dla osób zdrowych, które nie są nadmiernie otyłe.

Wszystkie prowadzą do trwałej zmiany liczby komórek tłuszczowych – stąd używa się określenia „nieinwazyjna liposukcja” (wiele innych technik używanych w kształtowaniu sylwetki czy odchudzaniu nie zmienia liczby komórek tłuszczowych, a jedynie zmniejsza ich objętość. Określenia nawiązujące do liposukcji nie powinny być w ich przypadku używane). W lipolizie iniekcyjnej doprowadza się do zniszczenia komórek tłuszczowych chemicznie, poprzez oddziaływanie odpowiednich preparatów wprowadzonych do tkanki. Zabieg skuteczny, lecz dla wielu osób nieakceptowalny ze względu na swa bolesność.

W zabiegach ultradźwiękowych stosowane są tak częstotliwości zakresu kilkudziesięciu kHz (często nazywanych sonicznymi), jak i zakresu 1-3 MHz (osobiście skłaniam się ku wysokim częstotliwościom, które – w przeciwieństwie do kHz’owych – w żaden sposób nie mogą negatywnie oddziaływać na głębiej położone tkanki lub kościec). Działanie fal wywołuje wewnątrz komórek tłuszczowych efekt kawitacji, a to prowadzi do mechanicznego rozerwania błon komórek tłuszczowych. Ich zawartość uwalnia się do przestrzeni międzykomórkowej.

Część zostanie wykorzystana (zmetabolizowana) w procesach energetycznych organizmu, część zostanie wydalona przez układ limfatyczny i nerki. Warto podkreślić, że znaczący wpływ na skuteczność nieinwazyjnej liposukcji ultradźwiękowej mają zastosowane parametry zabiegu: częstotliwość (im jest wyższa, tym płytsze wnikanie energii w głąb ciała), intensywność sygnału (mierzona w watach na cm2), a także czynności wykonane natychmiast po zabiegu (na przykład masaż, presoterapia czy inne formy osiągnięcia drenażu limfatycznego lub elektrostymulacja).

Marcin Piwecki