kto-moze-stosowac-htz

Hormonalna terapia zastępcza wciąż budzi spore kontrowersje. Kiedy kobieta powinna korzystać z jej dobrodziejstw? Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania HTZ?

Niedobór hormonów płciowych

W życie kobiety wpisana jest menopauza. W pewnym momencie w naszym organizmie zmniejsza się synteza hormonów płciowych. Ich niedobór odbija się niekorzystnie na samopoczuciu kobiet. Wiele pań skarży się na uderzenia gorąca, suchość pochwy, huśtawkę nastrojów i bezsenność. Warto jednak zaznaczyć, iż nie każda kobieta zmaga się z tymi dolegliwościami. Z przeprowadzonych badań wynika, iż 30% pań rzeczywiście męczy się z objawami menopauzy.

HTZ – wskazania

Osoby, które nie potrafią normalnie funkcjonować ze względu na niedobór estrogenów, powinny rozważyć stosowanie HTZ. To rozwiązanie powinny wziąć pod uwagę panie, u których pojawiły się pierwsze objawy osteoporozy.

Hormonalna terapia zastępcza – mechanizm działania

Celem HTZ jest uzupełnienie niedoboru hormonów płciowych. To rozwiązanie łagodzi uciążliwe objawy menopauzy. Warto jednak pamiętać, iż hormonalna terapia zastępcza nie zatrzyma zmian, które dokonują się w organizmie kobiety. HTZ nie przedłuża wieku reprodukcyjnego, jednocześnie nie stanowi metody antykoncepcyjnej.

Czas trwania terapii

Z przeprowadzonych badań wynika, iż stosowanie HTZ nie powinno trwać dłużej niż 5 lat. Przedłużając terapię, musimy liczyć się z tym, że hormony wyrządzą więcej szkody niż pożytku.

HTZ – rozpoczęcie kuracji

Wiele kobiet odwiedza ginekologa wówczas, gdy uciążliwe objawy menopauzy nie pozwalają normalnie funkcjonować. Warto pamiętać, iż HTZ stosuje się, zanim klimakterium „wkroczy” w decydującą fazę.

Hormonalna terapia zastępcza okazała się wybawieniem dla kobiet, które dotkliwie przechodzą menopauzę. Warto jednak pamiętać, iż nie należy nadużywać medykamentów. Nie każda kobieta musi korzystać z ich dobrodziejstw.

Irmina