Sól i pieprz nie są jedynymi przyprawami, które warto używać podczas gotowania posiłków. Jakie zioła dobrze mieć? Które mają jeszcze inne zalety poza smakiem? Poniżej prezentujemy listę must have i udowadniamy, że mając przyprawnik, można przechowywać je wszystkie bez problemu i bez bałaganu.
Przyprawy kuchenne — dlaczego warto je używać?
Trudno wyobrazić sobie gotowanie potraw bez choćby najmniejszego ich przyprawienia. To właśnie przyprawy wyzwalają pełnię smaku, aromatu, są swego rodzaju kropką nad i, ale nie tylko. Wiele z nich wykazuje również właściwości prozdrowotne i świetnie działa na nasz organizm.
Przyprawniki, czyli wszystko w jednym miejscu
Zanim przejdziemy do omawiania niezbędnych przypraw, warto wcześniej zainteresować się ich przechowywaniem. Nie ma sensu ograniczać się z ilością ziół, bo brakuje miejsca w szufladzie czy wszystko wysypie się z otwartej torebeczki. Rozwiązaniem tego problemu są przyprawniki, które prezentują się na tyle elegancko, że nie ma sensu ich nigdzie chować.
Pojemniki na przyprawy kuchenne składają ze szklanych słoiczków umieszczonych w eleganckich stojakach. Te mogą być metalowe, bambusowe lub drewniane — jasne, ciemne, kolorowe. W zależności od dostępnej powierzchni blatu można zdecydować się na wyższy przyprawnik obrotowy lub szerszy, w formie małych półeczek. Ponadto do wyboru są przyprawniki w najróżniejszych rozmiarach — mieszczące zarówno sześć słoiczków, jak i 28, a nawet 42 słoiczki. Dzięki temu możemy przesypać do nich wszystko, co tylko chcemy.
Które przyprawy warto mieć w swojej kuchni?
W różnych kuchniach świata rządzą konkretne przyprawy. Warto czasem poeksperymentować i użyć nie tylko znanych oraz lubianych produktów, ale też zupełnie nowych, orientalnych. Jednak które z nich są niezbędnikami?
Sól i pieprz
Sól i pieprz to podstawa polskiego gotowania. Niektórzy wręcz ograniczają się wyłącznie do tych dwóch przypraw i nie używają niczego innego. Trzeba jednak wiedzieć, że nadmiar soli szkodzi naszemu organizmowi, więc najlepiej wybierać sól himalajską oraz sól morską. Jeśli zaś chodzi o pieprz, to tutaj można postawić na klasyczny, czarny, lecz świetnie dopełni smak potraw również pieprz cytrynowy, bardzo ostry pieprz cayenne oraz aromatyczny pieprz biały.
Bazylia
Bazylia świetnie zastąpi sól, jest bardzo uniwersalna i pasuje niemal do wszystkiego. Poza tym ułatwia trawienie, a nawet łagodzi ból gardła i przeziębienie. Działa też przeciwbakteryjnie i rozkurczowo.
Oregano
Oregano ma mocny zapach i dużo błonnika w sobie. Wykazuje silne właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne, a nawet chroni przed rozwojem nowotworów, łagodzi kaszel i podrażnienia skóry.
Imbir
W naszym przyprawniku nie powinno zabraknąć rozgrzewającego imbiru, szczególnie w okresie jesienno-zimowym oraz u kobiet w ciąży. Jego smak jest bardzo charakterystyczny, a sam imbir świetnie pobudza trawienie, do tego wyróżnia się właściwościami odkażającymi. Powinny spożywać go także osoby z wysokim poziomem cholesterolu.
Papryka słodka
Słodka papryka doskonale dopełnia potrawy, szczególnie pomidorowe. Nie ma co jej żałować — świetnie wpływa na cerę i wzrok, zawiera witaminę A, ale też obniża poziom cholesterolu niczym imbir.
Cynamon
Pojemnik na przyprawy nie powinien zawierać wyłącznie tych wytrawnych rodzajów. Must have jest także cynamon, używany głównie w cukiernictwie — do ciast i deserów, ale też kawy i koktajli. Doskonale działa na jelita, sprzyja odchudzaniu, a dokładniej redukcji tkanki tłuszczowej, do tego jeszcze obniża poziom cukru i pomaga zwalczyć przeziębienie.
Wymieniliśmy jedynie siedem najpopularniejszych przypraw, które powinny znaleźć się w każdym domu. Jest tego jeszcze więcej — między innymi rozmaryn, mięta, lubczyk, kolendra, curry, kurkuma czy gałka muszkatołowa. Jedno jest pewne, wszystkie powinny mieć swoje miejsce, by nie tylko ułatwić sięganie po nie, ale też by zachować porządek w kuchni. Zatem bez przyprawnika ani rusz!