Zdrowa dieta jest niezwykle ważna, ponieważ dostarcza nam wielu witamin. Ale co, jeśli nawet jedząc dużo owoców czy warzyw, tracimy cenne substancje? Których produktów nie należy łączyć?
Dieta pełna zdrowych produktów
Odżywianie powinno być oparte na różnorodnych i pełnowartościowych produktach W zdrowej diecie człowieka nie może zabraknąć kaszy, owoców, warzyw, produktów zawierających białko czy wody. Racjonalne żywienie to bogactwo witamin i soli mineralnych, niezbędnych do prawidłowej pracy naszego organizmu. Często zapominamy o wypijaniu odpowiedniej ilości wody dziennie, czy jedzeniu warzyw. Pozbawiamy organizm witamin, przez co czujemy się gorzej. Dieta pełna zdrowych produktów to element naszego życia. Niestety zdarza się, że popełniamy błędy żywieniowe, których skutki może czuć nasz organizm oraz zdrowie.
Których produktów nie należy łączyć?
Nieprawidłowo skomponowana dieta odznaczy się na naszym zdrowiu. Łatwo to zaobserwować, jedząc duże ilości słodyczy czy słonych i tłustych potraw. Ale nawet te zdrowe produkty, w niektórych połączeniach nie działają zbyt efektownie. Dlatego nie powinno się ich łączyć. Razem nie dostarczają nam bowiem odpowiedniej ilości witamin, lub utrudniają ich przyswajalność.
Ogórek i pomidor
Każdy z nas, nie jeden raz w życiu zjadł kanapkę z ogórkiem i pomidorem. Ogórek doskonale prezentuje się z pomidorem także w sałatkach, którymi bezkarnie się zajadamy, przez niewielką ilość kalorii. Niestety nasz ogórek zawiera enzym askorbinowy. Utlenia on witaminę C, której źródłem są pomidory. Jedząc te warzywa razem, pozbawiamy potrawę całej dawki witaminy C, jak moglibyśmy otrzymać. Jeśli tak bardzo kochamy warzywne sałatki, w których nie może zabraknąć tych warzyw, warto je zakwasić, dodając sok z cytryny, jogurt naturalny lub odrobinę octu.
Ziemniaki i masło
Młode ziemniaczki z masłem i koperkiem to typowy element letniego obiadu. Ugotowane ziemniaki są niskokaloryczne, ale z dodatkiem masła, zamieniają się w prawdziwego wroga naszej figury. Spożywane osobno, są jak najbardziej polecane. Unikajmy więc polewania ziemniaków masłem czy jakimikolwiek innymi tłuszczami. Sam koperek wystarczy i dla smaku i dla atrakcyjnego wyglądu oraz zdrowia.
Wędliny i żółty ser
Wędliny i żółty ser to klasyczne połączenie, spotykane w wielu polskich domach. Wędliny zawierają cynk, który wpływa na odporność, płodność oraz wzrok. Ser żółty z kolei jest źródłem fosforu. Pierwiastek ten ogranicza wchłanianie cynku. W rezultacie, jedząc kanapki z żółtym serem i szynką, działamy niekorzystnie na pracę organizmu.
Biały ser i pomidor
Biały ser dobrze komponuje się z pomidorem, ze względu na smak i połączenie kolorystyczne. Pomidor jest jednak źródłem kwasów, które łącząc się z wapniem, obecnym w twarogu. W efekcie powstają kryształki, odkładające się w stawach. Przy długotrwałej diecie, opartej na takim połączeniu, możemy mieć problemy ze stawami, co jest szczególnie ważne u kobiet w okresie menopauzy, gdzie wzrasta ryzyko osteoporozy. Nie dokładajmy więc cegiełki do rozwoju choroby, tylko ostrożnie podchodźmy do rożnych diet.
Katarzyna Antos