Podstawowym sposobem leczenia niedoboru testosteronu u mężczyzn w starszym wieku jest leczenie preparatami testosteronowymi. Zaleca się stosowanie preparatów naturalnych. Testosteron możemy uzupełniać za pomocą zastrzyków domięśniowych, środków doustnych, podjęzykowych, implantów podskórnych oraz żeli. Bez względu na postać leku, celem kuracji jest uzyskanie stężenia hormonów w granicach niskich i średnich wartości określonych dla młodych mężczyzn.
Pozostałe preparaty
Do pozostałych form uzupełniania niedoboru testosteronu należą żele oraz preparaty przezskórne. Do głównych zalet tych środków należy wygodny sposób leczenia, bezpieczeństwo oraz eliminacja efektów ubocznych, poprzez stosowanie ich codziennie w niskich dawkach. Nie występuje również zjawisko wahania stężeń testosteronu. W Polsce dostępne są preparaty o nazwie Androtop oraz Tostran, zawierające odpowiednio w 1 gramie żelu 10 lub 20 mg testosteronu. Żele stosuje się raz dziennie na skórę klatki piersiowej, ramion, przedramion i brzucha, omijając okolicę narządów płciowych. Wzrost stężenia testosteronu jest zauważalny już po 30 minutach, a po około 4 godzinach od pierwszej aplikacji u 80% pacjentów jego stężenie odpowiadało już normom. Dzięki stosowaniu preparatów w formie żeli, wchłanianie testosteronu do krwiobiegu następuje równomiernie przez 24 godziny, co eliminuje wahania stężeń, a samo stosowanie leku jest łatwe i dokładne. Najczęściej zalecane są dawki w ilości 2-10 gramów dziennie.
Preparaty testosteronowe różnią się od siebie sposobem aplikacji oraz stabilnością uzyskanych stężeń, niemniej wszystkie są skuteczne i bezpieczne oczywiście pod okiem lekarza specjalisty.
Borys