To, na ile lat wyglądamy, zależy od jakości wielu struktur tkankowych naszej twarzy. Z wiekiem, a szczególnie w okresie menopauzy, pojawiają się na niej zmarszczki, bruzdy i fałdy, które są objawem starzejącej się skóry i utraty objętości tkanek.
Kwas polimlekowy na zmarszczki
Jak zatem doprowadzić do odbudowy tkanek tak, aby przywrócić skórze odpowiednią strukturę i podporę? Jednym z najbardziej popularnych sposobów wykorzystywanych w medycynie estetycznej jest stosowanie różnego rodzaju materiałów wypełniających, czyli wypełniaczy.
Można podzielić je na kilka typów: wypełniacze wchłanialne, czasowe (ulegające biodegradacji) i stałe (permanentne), wypełniacze dające natychmiastowy efekt wypełnienia oraz wypełniacze stymulujące odbudowę nowych włókien kolagenu, czego efekt jest widoczny dopiero po pewnym czasie.
Kwas L-polimlekowy (PLLA) to syntetyczny polimer kwasu mlekowego, należący do rodziny alfa-hydroksykwasów, który działa inaczej niż typowe materiały wypełniające. Te zazwyczaj tylko „maskują” efekty starzenia się twarzy.
Kwas L-polimlekowy, podawany w głębokie warstwy skóry właściwej i tkanki podskórnej, stymuluje produkcję endogennego kolagenu. Działa więc zwiększając stopniowo, ale też w bardzo naturalny sposób, objętość tkanek. To leczenie nie tylko objawów, ale też przyczyn starzenia się twarzy..
Dr Marek Wasiluk