Każdy z nas ma prawo pójść na zwolnienie lekarskie z powodu choroby. Potrzebny jest Ci wtedy magiczny druczek L4, który należy przedstawić pracodawcy. Znaj swoje prawa i obowiązki podczas przebywania na zwolnieniu lekarskim.
- Zwolnienie lekarskie należy dostarczyć do pracodawcy najpóźniej w ciągu 7 dni od wystawienia. Możemy zrobić to listownie lub przez kuriera. Opóźnienie może spowodować obniżenie zasiłku chorobowego o 25%.
- Termin 7 dni obejmuje nie tylko dni robocze, ale również soboty, niedziele i święta.
Kontrola z ZUS
Jeśli na zwolnieniu lekarskim mamy zapisane, że mamy leżeć, to trzeba się zastosować do zalecenia. Ale nie oznacza to, że musimy leżeć w swoim domu. Możemy chorować np. u swoich bliskich, bo nam mamy zapewnioną opiekę.
Chorzy chodzący mogą bez obaw poruszać się, zwłaszcza jeśli wymaga tego terapia np. zastrzyki, zabiegi rehabilitacyjne.
ZUS przeprowadza kontrolę na zasadach wyboru losowego lub na wniosek pracodawcy. Badanie kontrolne przeprowadza lekarz orzecznik. Może to odbywać się w siedzibie ZUS lub w domu chorego. Jeśli lekarz ten stwierdzi, że dalsze zwolnienie nie jest uzasadnione, to decyduje on o jego skróceniu i wystawia zaświadczenie o zdolności do pracy.
Jeżeli podczas kontroli okaże się, że ubezpieczony wykorzystał zwolnienie lekarskie niezgodnie z przeznaczeniem, grozi mu utrata prawa do zasiłku lub nawet zwolnienie z pracy bez wypowiedzenia.
Zuzanna Górka