łagodzenie objawów menopauzy

Jak sobie radzić z menopauzą? Takie objawy jak bezsenność, zmienność nastroju, czy zmęczenie z powodzeniem łagodzi kołdra obciążeniowa.

 

Objawy klimakterium i menopauza

Klimakterium pojawia się u kobiet pomiędzy 40 a 60 rokiem życia (zwykle dotyczy pań w wieku od 47 do 55 lat). W tym czasie stopniowo zmniejsza się aktywność jajników i zachodzi szereg zmian hormonalnych, te zaś skutkują dokuczliwymi objawami.

Do najczęściej występujących syndromów klimakterium należą:

  • bezsenność,
  • rozdrażnienie,
  • płaczliwość,
  • wahania nastroju,
  • fobie,
  • depresja,
  • uderzenia gorąca,
  • nadmierna potliwość,
  • zmęczenie,
  • drżenie rąk,
  • drętwienie kończyn,
  • bóle głowy,
  • nietrzymanie moczu,
  • zanik pochwy,
  • osłabienie,
  • spadek libido,
  • cukrzyca,
  • osteoporoza

Cały proces trwa ok. 4 lat, a gdy ostatecznie ustaje jajeczkowanie i miesiączkowanie (brak miesiączki w ostatnich 12 miesiącach), wówczas mówimy o menopauzie.

Bezsenność w okresie klimakterium

Bezsenność to jeden z tych objawów, które pojawiają się w wyniku istnienia innych symptomów klimakterium (np. wybuchy gorąca, rozdrażnienie), a jednocześnie wywołują kolejne dolegliwości (nerwowość, wahania nastroju, zmęczenie, itp.).

Naturalną reakcją na niepokój jest trudność z zaśnięciem. Gdy sen nie przychodzi lub jest przerywany przez fale gorąca, czy też nocne poty, wówczas zaburza się cały proces regeneracji organizmu. Żeby to zrozumieć, trzeba wiedzieć jakie procesy zachodzą w ciele w czasie nocnego wypoczynku.

Sen to czas, w którym mózg zbiera, porządkuje i utrwala wiadomości z minionego dnia. W ten sposób stan naszej pamięci, koncentracji i kojarzenia utrzymuje się w nienagannej kondycji.

Podczas snu produkowana jest serotonina i dopamina, czyli hormony odpowiedzialne za dobry nastrój. W tym samym czasie wstrzymane jest wydzielanie kortyzolu – hormonu stresu. Brak odpowiedniej dawki dobrej jakości snu oznacza zaburzenie gospodarki hormonalnej w tym obszarze, a co się z tym wiąże – pogarszanie się nastroju, pogłębianie zmęczenia i coraz większe osłabienie.

Łagodzenie objawów menopauzy kołdrą obciążeniową

Gdy objawy menopauzy takie jak bezsenność, nerwowość, wahania nastrojów i zmęczenie stają się uporczywe i dokuczliwe, zaczynamy poszukiwać rozwiązań, by choć trochę poprawić swoje samopoczucie. Sięgamy po środki uspokajające lub nasenne. Te jednak z czasem przestają działać tak dobrze i szybko jak na początku kuracji, a często po prostu uzależniają. Stosowanie kołdry obciążeniowej w walce z bezsennością jest doskonałą alternatywą dla rozmaitych proszków.

Głęboki nacisk na mięśnie i ścięgna wywierany przez kołdrę obciążeniową powoduje, że ciało niezwykle szybko rozluźnia się, ograniczeniu ulegają mimowolne ruchy ciała (np. drżenie), łatwiej można się uspokoić i wyciszyć. W takich warunkach sen przychodzi dużo prędzej niż zwykle.

Badania przeprowadzone przez naukowców i terapeutów (m.in. przez terapeutkę Tinę Champagne) w zakresie oddziaływania kołder obciążeniowych wykazały, że osoby, które pod nimi zasypiały czuły się znacznie lepiej niż po nocy spędzonej pod zwykłą kołdrą, a ich sen był dużo spokojniejszy i nieprzerwany.

Kołdra sensoryczna jest wyrobem medycznym chętnie stosowanym i zalecanym przez terapeutów dzieci oraz osób dorosłych z zaburzeniami na tle nerwicowym (nerwica lękowa, mania, depresja, itp.), a także osób cierpiących na zaburzenia rozwojowe.

Kołdra obciążeniowa może być stosowana do całonocnego snu lub do przykrycia na ok. 20 minut przed snem, a także do relaksu i drzemki w trakcie dnia.

Źródło : https://senso-rex.com/pl/content/22-jak-skutecznie-radzic-sobie-z-objawami-menopauzy

Jak radzić sobie z menopauzą – HTZ i inne kuracje

Przekwitanie wiąże się ze zmianą poziomu wielu hormonów, a efekty tych procesów można złagodzić stosując hormonalną terapię zastępczą (HTZ) lub terapie o podobnym działaniu. Stad, pojawienie się pierwszych symptomów klimakterium powinno skłaniać do wizyty u lekarza rodzinnego lub ginekologa.

Najczęściej pomoc medyka polega na przepisaniu zastępczej terapii hormonalnej, jeśli jednak ze względów zdrowotnych nie jest to możliwe, lekarz poleci inne sposoby łagodzenia objawów menopauzy.

Bardzo popularną metodą jest spożywanie fitoestrogenów – hormonów zawartych w niektórych roślinach lub ich częściach (np. w siemieniu lnianym).

Stosunkowo nowym sposobem na utrzymanie niezmienionego poziomu hormonów jest uprawianie jogi hormonalnej. Polega ona na stosowaniu specjalnych asan, które masują ciało od wewnątrz. Ten rodzaj jogi opiera się również na stosowaniu specjalnych technik oddychania.

Stosowanie rozwiązań, które pomijają farmakologiczne wsparcie warto łączyć, np. przez stosowanie kołdry obciążeniowej i terapię fitoestrogenami. Ponadto zawsze należy dbać o higienę życia – nie rezygnować z aktywności fizycznej oraz przebywania na świeżym powietrzu, ograniczyć napoje zawierające kofeinę, chodzić spać zawsze o tej samej porze, unikać długich drzemek w ciągu dnia.

Tekst sponsorowany