Życie kobiet dojrzałych XXI wieku w porównaniu z ich matkami i babciami bardzo się zmieniło. W wieku 50 lat ciągle jesteśmy aktywne zawodowo i ciekawe świata. Medycyna uwzględniła te zmiany i stworzyła sposoby na spowolnienia starzenia się kobiecych organizmów.
Terapia hormonalna
Terapia polegającą na cyklicznym przyjmowaniu estrogenów i progesteronu sprawia, że kobieta nawet po przekroczeniu progu menopauzy nadal ma regularne krwawienia. Kuracji tego typu nie powinno się jednak przedłużać w nieskończoność. To nie są miesiączki fizjologiczne. Kobieta już nie miesiączkuje, ale jej organizm dalej chronią regularnie przyjmowane hormony. Ich dawkę lekarz dobiera indywidualnie każdej pacjentce. Nawet paniom po sześćdziesiątce może zalecić odpowiednią dla ich wieku i stanu zdrowia suplementację hormonalną. Jest to całkowicie bezpieczne dla zdrowia kobiety. Lekarz natomiast musi dopilnować, by pacjentka robiła regularne badania – mówi dr Anna Golka-Leszczyńska.
Czy istnieje profilaktyka menopauzy?
Menopauza to zjawisko, które wcześniej czy później dotknie każdą z nas. Jak ten okres będzie wyglądał zależy od całego życia kobiety, mówi dr Golka-Leszczyńska: powoli zaczyna w świadomości Polek pojawiać się to sformułowanie – profilaktyka menopauzy. Zjawisko dotyczy kobiet będących w wieku ok. 50 lat, lecz lata wcześniejsze mają kolosalne znaczenie. Bardzo ważne jest, by kobieta była aktywna fizycznie, by dbała o dietę i styl życia oraz o to, by nie mieć niedoborów wapnia oraz witamin. Znaczenie ma także ilość nasłonecznienia. Istotne są też badania poziomu hormonów – tylko wówczas można zacząć terapię hormonalną, która w początkowej fazie będzie dostarczała naprawdę małych ilości hormonów, które jednak będą miały ogromne znaczenie dla jej kondycji fizyczno-psychicznej.
Gabriela Kózka