Otyłość jest najszybciej rozprzestrzeniającą się chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Redukcja masy ciała prowadzi do zmniejszenia rozmiarów, lecz nie liczby komórek tłuszczowych. Jak skutecznie walczyć z otyłością? Czy zabiegi laserowe są skuteczne?
Jak działa odchudzający laser?
Pod wpływem promieniowania laserowego w mitochondrium każdej komórki tłuszczowej dochodzi do naturalnej reakcji chemicznej, powodującej rozbicie trójglicerydów na wolne kwasy tłuszczowe i glicerol. Zachodzące w trakcie tej reakcji zmiany chemiczne prowadzą do powstania kanałów w błonie komórkowej, przez które wydalane są kwasy tłuszczowe.
Metabolity przenikają do układu limfatycznego, za pomocą którego są transportowane do tkanek ciała, gdzie zostają zmetabolizowane. Układ limfatyczny jest w trakcie zabiegu wspierany poprzez stymulację najbliższych węzłów chłonnych. Stymulacja ta pobudza działanie drenażu limfatycznego.
W efekcie dochodzi do zauważalnej redukcji grubości warstwy tkanki tłuszczowej, nawet po jednorazowym zabiegu. Komórki tłuszczowe są nadal obecne w organizmie, jednak ich objętość ulega zmniejszeniu.
Zabieg laserowy znacznie zmniejsza ryzyko odkładania się tłuszczu w narządach wewnętrznych, ponieważ nie dochodzi do uszkodzenia komórki tłuszczowej, a jedynie do zniwelowania jej zawartości.
Grupa badawcza obejmowała 20 kobiet, będących pacjentkami Centrum Terapii Laserowej we Wrocławiu. Przed zabiegiem za pomocą markera oraz centymetra krawieckiego oznaczono na ciele pacjentki 3 punkty, w których dokonano pomiaru obwodu (nad, pod i na poziomie pępka).
Aleksandra Krzyśków, Monika Wojciechów-Gazel