Zazwyczaj w przypadku astmy, a zarówno w jej początkowych stadiach, jak i w ostrzejszych objawach alergicznych, przepisuje się leki wziewne, tabletki, zastrzyki i kroplówki o działaniu ogólnoustrojowym.
Jak się okazuje u większości pacjentów zastosowanie tego rodzaju leków nie jest potrzebne. W przypadku dojrzałych kobiet wysoką skuteczność wykazują inhalacje, pobyty w solance czy też po prostu jednorazowy zakup jonizatora powietrza zwiększającego liczbę jonów ujemnych w powietrzu.
Za utrzymywanie się astmy odpowiadają jony dodatnie, których najwięcej jest w dużych miastach, małych pomieszczeniach, środowisku z dużą ilością sprzętu elektronicznego oraz tam, gdzie jest dużo kurzu. Tak więc w tych miejscach liczba jonów ujemnych zwykle nie przekracza liczby kilkudziesięciu na centymetr sześcienny.
Oddychaj pełną piersią
Natomiast w grotach solnych, lasach iglastych, przy wodospadach, wysoko w górach i na łąkach oraz otwartych przestrzeniach z dala od zabudowań, liczba jonów ujemnych może wynieść nawet kilka tysięcy na centymetr sześcienny. Zmiana środowiska na takie, gdzie występuje dużo jonów ujemnych potrafi niemal natychmiast wywoływać ogromne zmiany w funkcjonowaniu układu oddechowego. Zmiany takie są bardzo korzystne dla astmatyków.
Oczywistym jest, że unikanie alergenów i pożywienia alergizującego (nabiał, mięso, tytoń) jest podstawowym warunkiem do eliminacji objawów, bądź też zupełnego wyleczenia astmy. Jeżeli zmiana powietrza, czy diety nie pomaga w zwalczeniu choroby, należy rozważyć wizytę u kręgarza i podjąć odpowiedni program ćwiczeń fizycznych. Niewielu ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że przyczyną wielu ciężkich przypadków astmy jest przemieszczenie kręgów piersiowych, które powoduje zaburzenie przepływu impulsów nerwowych.
Niestety u dużej liczby pacjentek w wieku menopauzalnym stwierdza się osobowość neurotyczną, która sprawia, że postrzegają one swój stan zdrowia subiektywnie. Również w przypadku astmy, odpowiednio nastawiona psychika i autosugestia wpływają na braki efektów leczenia. U tych Pań można pokonać chorobę, w tym dolegliwości układu oddechowego poprzez psychoterapię. W leczeniu astmy bardzo pomocne okazują się również fizykoterapia i gimnastykę oddechowa.
ALNG