Mokry kaszel u dzieci, zwany też produktywnym, zazwyczaj pojawia się w następstwie kaszlu suchego. Nie da się powiedzieć, który bardziej utrudnia życie – przy dużym stopniu nasilenia zapewne jeden, jak i drugi mocno daje się we znaki. Każdy trzeba jednak leczyć, a mokry w szczególności, gdyż może prowadzić do rozwoju choroby, z którą trudno będzie się uporać – w skrajnych przypadkach może doprowadzić ona nawet do powikłań. Jak leczyć mokry kaszel u dzieci? Podpowiadamy! Domowe sposoby na kaszel mokry powinny pomóc uporać się z nim bez konieczności wizyty u lekarza. Jeśli jednak pomimo wdrożenia leczenia kaszel nie ustępuje albo jeszcze się nasila, a w dodatku z czasem zaczynają pojawiać się także inne objawy jak gorączka czy duszności, wówczas należy zgłosić się do lekarza. W takim przypadku prawdopodobnie wdrożyć trzeba będzie specjalistyczne leczenie. O tym zdecyduje już lekarz.
Leki na kaszel o wykrztuśnym działaniu
Sprawdzonym sposobem radzenia sobie z kaszlem produktywnym są wykrztuśne leki na kaszel. W tym miejscu zaznaczyć trzeba, że dużym błędem jest stosowanie leków hamujących kaszel. W leczeniu kaszlu mokrego chodzi o to, by dopomóc organizmowi w pozbywaniu się zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny, a stosowanie produktów przeciwkaszlowych zwiększałoby jej ilość i powodowało nasilenie odruchu kaszlowego.
Przy infekcji tak samo dobrze sprawdzi się syrop na kaszel mokry, jak i tabletki na męczący kaszel. Formę leku najlepiej uzależnić od preferencji dziecka. Deflegmin dla dzieci występuje w postaci syropu, kropel i tabletek. Wszystkie produkty działają na tej samej zasadzie – łagodzą objawy kaszlu i ułatwiają odkrztuszanie gęstej wydzieliny. Jeśli Twoje dziecko ma problemy z przyjmowaniem syropu (bo mu np. nie smakuje), postaw na Deflegmin tabletki.
Leki na kaszel kupić można bez recepty. Przed użyciem należy zapoznać się z ulotką, bądź skonsultować z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża życiu i zdrowiu.
Inhalacje na mokry kaszel
Warto docenić skuteczność stosowania inhalacji w walce z uporczywym mokrym kaszlem. Podczas inhalacji drogi oddechowe rozszerzają się, a zalegająca w nich wydzielina rozrzedza, dzięki czemu jej odkrztuszanie staje się dużo łatwiejsze. Do przygotowania inhalacji wykorzystać można inhalator, ale jeśli nie ma się go w domu, zamiast tego można wykorzystać miskę z gorącą wodą i ręcznik. Do takiej miski należy wsypać zioła i zalać je wrzątkiem, następnie nachylić się nad nią i przykryć głowę ręcznikiem, aby poprawić cyrkulację aromatycznej pary. Inhalację można przygotować też na bazie olejków eterycznych. Z kolei do inhalatora wlać można sól fizjologiczną i dodać zaleconą przez lekarza substancję leczniczą.
Nacieranie i oklepywanie klatki piersiowej przy mokrym kaszlu
Być może część z nas pamięta jeszcze, jak nasze mamy i babcie przy infekcjach smarowały i oklepywały nam plecy oraz klatkę piersiową specjalną maścią lub olejkiem eterycznym, np. mentolowym, terpentynowym lub kamforą. Sposób ten daje bardzo dobre efekty – wydzielinę dużo łatwiej jest odkrztusić, co usprawnia jej usuwanie. Dlatego można go wykorzystać w przypadku naszych dzieci.
Jak prawidłowo nacierać i oklepywać klatkę piersiową? Dziecko powinno znajdować się w pozycji leżącej. Nacieranie powinno się rozpocząć od okolicy żeber i przesuwać dłonie w kierunku szyi. Na koniec smarowania można opukać klatkę palcami, podążając w tę samą stronę co przy nacieraniu.
Po natarciu klatki piersiowej zaleca się jeszcze oklepać plecki dziecka. Oklepywanie ma na celu wprawienie w ruch wydzieliny znajdującej się w drogach oddechowych oraz ułatwienie odkasływania jej i usuwania z organizmu. Trzeba jednak pamiętać o zmianie pozycji – w czasie oklepywania dziecko powinno leżeć, ale nie na brzuchu, lecz na boku, a najlepiej siedzieć.