leczenie-raka-piersi

Rak piersi – taka diagnoza brzmi jak wyrok. Jednak, należy pamiętać o tym, że ten nowotwór jest wyleczalny. Wszystko zależy od tego, w jakim stadium choroby został wykryty. Amputacja piersi to skrajny sposób leczenia i… niejedyny.

 

  • Istotny jest także wywiad, szczególnie dotyczący rodzinnego występowania raka piersi jak i wykrytych mutacji w genach związanych z rozwojem raka piersi.
  • Nieodłącznym składnikiem procesu podejmowania decyzji o sposobie leczenia jest dokładne poinformowanie pacjentki i uzyskanie jej świadomej zgody na taki bądź inny sposób postępowania.

Jak się leczy raka piersi?

W przypadku rozpoznania raka piersi dalsze postępowanie chirurgiczne zależy od klinicznych i patomorfologicznych cech guza. Do stosowanych obecnie zabiegów należą:

  • Zabiegi oszczędzające pierś
  • Amputacja prosta piersi (nazywana też całkowitą mastektomią)
  • Zmodyfikowana radykalna mastektomia (w różnych modyfikacjach)
  • Radykalna mastektomia (obecnie praktycznie niestosowana)

Generalnym celem leczenia chirurgicznego raka piersi jest wycięcie guza (w różnym marginesie tkanek zdrowych) połączone z wycięciem regionalnych węzłów chłonnych (w przypadku raka piersi węzłów pachowych). Ingerencja w układ chłonny może być różnego stopnia – począwszy od niewycinania węzłów, poprzez wycięcie jednego lub kilku, kończąc na pełnej limfadenektomii (wycięcie wszystkich węzłów).

Drogie Panie, o sposobach leczenie raka piersi, tych z jej zachowaniem i tych, wiążących się z jej usunięciem przeczytacie w kolejnych artykułach:
„Leczenie raka piersi z zachowaniem piersi”
„Leczenie raka piersi z koniecznością amputacji”

Zuzanna Górka