leczenie-raka-szyjki-macicy

Co roku w Polsce na raka szyjki macicy choruje 4 tysiące kobiet. Ponad połowa z nich umiera. Warto uświadomić sobie, że problem zachorowalności na raka nie dotyczy tylko innych, ale to może spotkać także mnie. Czy wobec tego można skutecznie leczyć raka szyjki macicy i jak to zrobić? Czy leczenie musi zawsze oznaczać całkowite usunięcie macicy?

Gdy rak powraca…

Jeśli mimo zastosowanego leczenia nowotwór odnawia się i daje liczne przerzuty, może być konieczne całkowite wytrzewienie miednicy. Zabiegu jednak nie wykonuje się, gdy przerzuty występują do narządów na całym ciele, lecz tylko w obrębie narządów miednicy. Wytrzewienie polega na całkowitym usunięciu wszystkich organów – oprócz macicy i jajników wycięciu podlegają również: pochwa, srom, pęcherz moczowy z cewką moczową, odbytnica, część okrężnicy. Jest to najbardziej radykalna metoda leczenia.

Metod leczenia raka szyjki macicy jest wiele, ale jeśli nowotwór nie będzie wystarczająco wcześnie wykryty, żadna nie daje pewności całkowitego wyleczenia. Aby nigdy nie testować na sobie najbardziej radykalnych sposobów leczenia tej choroby wystarczy po prostu raz do roku, regularnie chodzić na badania cytologii. Tylko tyle i aż tyle.

M. Witczak