Torbiele to bardzo popularna kobieca przypadłość. Torbiele mogą mieć charakter łagodny, ale mogą również stanowić zmianę złośliwą (rak jajnika). Dla rokowania i leczenia bardzo istotne jest wczesne rozpoznanie-na które każda z nas ma wpływ.
Niepokojące objawy
Każda z nas zna dobrze swoje ciało. Często odczuwamy różne dolegliwości związane z naszym cyklem miesiączkowym. Jednak, są pewne symptomy, których absolutnie nie wolno ignorować. Ginekolog to lekarz najbliższy każdej kobiecie, dlatego jeżeli coś Cię niepokoi, natychmiast idź na wizytę.
Co powinno Cię zaniepokoić:
- zaburzenia cyklu miesiączkowego
- krwawienia poza terminem miesiączki
- bóle podbrzusza
- stres
- omdlenia
- bóle głowy
- odczuwalne bóle jajnika, na którym znajduje się torbiel
- mdłości oraz wymioty (rzadko, lecz zależy to od organizmu kobiety)
Czy torbiele się dziedziczy?
Ginekolodzy są zdania, że nie dziedziczymy skłonności do powstawania torbieli jajników. Z drugiej jednak strony wiadomo, że zaburzenia hormonalne sprzyjają rozwojowi niektórych typów torbieli. Jeśli u matki takie zaburzenia pojawiały się, córka też może mieć problemy z utrzymaniem równowagi hormonalnej w organizmie. A jeśli tak, to może mieć również większą skłonność do powstawania torbieli jajników niż kobiety nieobarczone takim dziedzictwem. Jednak nie oznacza to także, że dolegliwości te muszą wystąpić. Jednak kobiety obciążone genetycznie powinny trzymać rękę na pulsie i regularnie odwiedzać ginekologa.
Jak się leczy torbiele?
Jeżeli chodzi o leczenie, to oczywiście o jego formie decyduje lekarz. Jeśli zdecyduje, że wystarczy obserwować torbiele, nie ma powodów do niepokoju. Jeżeli jego zdaniem, konieczna jest operacja, nie zwlekaj z decyzją, bo torbiele jajnika mogą być groźne.
Formę torbieli mają także nowotwory jajników. Ponieważ – podobnie jak inne torbiele – zwykle nie dają żadnych dolegliwości, często wykrywane są zbyt późno. Zdarza się też, że torbiele się skręcają, pękają, powodując krwotok do otrzewnej, bywają przyczyną ropni jajnika, czasem uszkadzają tkankę jajnika (z tego powodu jajnik trzeba później usunąć).
Torbiel jajnika trzeba koniecznie operować, jeśli:
- jest na tyle duża, że – uciskając na inne narządy – utrudnia ich funkcjonowanie.
- istnieje ryzyko pęknięcia co może skutkować wewnętrznym krwawieniem i zakażeniem innych narządów w obrębie jamy brzusznej.
- istnieje duże ryzyko rozwoju raka jajnika np. przekroczenie przez kobietę 45. roku życia.
Kobieta, która raz miała torbiele jajnika i została wyleczona, ma tendencje do tworzenia się nowych cyst. W takim przypadku musi robić badania kontrolne.
Drogie Panie, torbiele jajników to kolejny przykład zmian, które możliwe do wykrycia są tylko dzięki regularnym wizytom u lekarza. Dlatego tak ważne jest, aby odwiedzać go co najmniej raz do roku.
Zuzanna Górka