Zielone warzywo, kształtem przypominające różyczki, gości na naszych stołach od ponad 3 tysięcy lat. Pochodzące z Włoch brokuły, skupiają w sobie moc witamin i składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. A w przeciągu ostatnich lat, udowodniono ich lecznicze właściwości w walce z wieloma schorzeniami.
Witaminowy brokuł
Brokuły zawierają wiele witamin, przede wszystkim witaminę C. Jej ilość w warzywie jest większa, niż w cytrusach. Zawierają również witaminę A i K oraz witaminy z grupy B. Są bogate w mikroelementy takie jak kwas foliowy, żelazo, wapń oraz selen. Skupiają w sobie zawiązki bioaktywne, takie jak: flawonole – indole oraz sulfofany.
Brokuł kontra choroby
Badania przeprowadzone na amerykańskim Uniwersytecie w Michigan, w Instytucie Badań Wykrywania i Zwalczania Chorób Nowotworowych, potwierdziły, że zawarte w brokułach flawonole, przeciwdziałają rozrostowi komórek macierzystych raka piersi. Dzieje się to za sprawą sulfonianu, który dotychczas miał zastosowanie w zwalczaniu bakterii Helicobacter pylori, odpowiedzialnych za chorobę wrzodową żołądka.
Przez ostatnie lata udowodniono również, że składniki zawarte w brokułach zapobiegają zmianom w płucach oraz obniżają ciśnienie tętnicze. Należy również podkreślić, że znajdujący się w warzywie selen, zapobiega rozrostowi raka prostaty .
Wartości odżywcze w 100g brokułów:
Warzywo z rodziny kalofiorowatych, oprócz doskonałego smaku, jest nieocenionym składnikiem w profilaktyce i leczeniu wielu chorób. Zarówno z uwagi na względy smakowe jak i zdrowotne, urozmaicajmy naszą dietę brokułami i o ile to możliwe, jedzmy je na surowo,a dostarczymy naszemu organizmowi najwięcej wartości odżywczych.
Anna 14-stek