Ludzie mają naturalną tendencję do okrywania zranionych, bolesnych miejsc w celu ochrony przed kolejnymi urazami. Jest coś kojącego w dotykaniu chorego miejsca – często gładzimy się po opuchliźnie, muskamy palcami okolicę rany, przykładamy dłonie do bolącego miejsca.
Okłady z substancją leczniczą
Jeśli chcemy stosować okłady nasączone wywarem z ziół czy roztworami substancji leczniczych, warto pamiętać, że okład nie powinien być zbyt mokry, inaczej jest w stanie spowodować niepotrzebne podrażnienie skóry.
Niektóre okłady najlepiej działają, gdy pozostawione są dłużej – np. na opuchliznę spowodowaną urazem stawów najlepiej stosować lekkie okłady roztworu wody z octem przez całą noc. Z kolei okłady z wywaru z rumianku czy czarnej herbaty, które kładziemy na oczy, nie powinny pozostać tam dłużej niż kwadrans.
Okłady borowinowe przyspieszają krążenie krwi i bardzo rozgrzewają całe ciało, dlatego nie mogą być stosowane przez osoby mające problemy z krążeniem krwi. Okłady z gorczycy łagodzą dolegliwości bólu stawów, a na bóle menstruacyjne – okłady z olejku rycynowego.
A Wy, drogie Panie, jakie jeszcze znacie rodzaje okładów na różne dolegliwości?
Zapraszamy do naszego artykułu, który zapozna Was z domowymi sposobami na okłady!
Joanna Pastuszka-Roczek