Choć menopauza funkcjonuje w świadomości społecznej za sprawą licznych artykułów, ze zjawiskiem tym nadal wiążą się obawy. Klimakterium bywa utożsamiane z utratą kobiecości. Jak zaakceptować zmiany, które dokonują się w naszym ciele?
Menopauza stanowi etap w życiu kobiety, w którym ustaje praca gonad, czyli narządów rozrodczych odpowiedzialnych za produkcję komórek jajowych. Zanim miesiączka zaniknie, okres staje się nieregularny, nader obfity lub zbyt skąpy. Jajniki przestają produkować hormony: w pierwszej kolejności progesteron, później ustaje synteza estrogenów. Wskutek opisanych zmian dochodzi do zaburzeń regulacji autonomicznego układu nerwowego, które znajdują odzwierciedlenie w sferze emocjonalnej. Jednocześnie niedobór estrogenów sprzyja rozwojowi osteoporozy, gdyż za ich sprawą wapń odkłada się w kościach i tym samym wzrasta ich odporność mechaniczna.
Dolegliwości, które towarzyszą klimakterium
Przekwitaniu towarzyszą uciążliwe objawy. Kobiety, które przechodzą menopauzę, uskarżają się na uderzenia gorąca, bóle głowy, spadek libido, ogólne rozdrażnienie czy nadmierną płaczliwość. Przed laty lekceważono objawy klimakterium. Na szczęście współczesna medycyna zna sposoby, które pozwalają uniknąć uciążliwych dolegliwości.
Czym są fitoestrogeny?
Fitoestrogenami nazywamy substancje organiczne wytwarzane przez rośliny, które w organizmie ludzkim działają podobnie jak estrogeny. Te naturalne substancje wiążą się z receptorami estrogenowymi neuronów podwzgórza i w ten sposób oddziałują na jajniki. W związku z tym, iż w organizmie łagodzony jest niedobór żeńskich hormonów płciowych, zmniejszają się dokuczliwe dolegliwości w postaci uderzeń gorąca, bólów głowy czy ogólnego rozdrażnienia. Jednocześnie zmniejsza się ryzyko rozwoju osteoporozy, czyli choroby charakteryzującej się ubytkiem masy kostnej.
Milena L.