Zażywanie leków przeciwbólowych umożliwia szybkie i skuteczne wyeliminowanie dolegliwości bólowych. Jednocześnie jednak niesie ze sobą konieczność powstrzymania się od niektórych czynności. Jedną z nich jest picie alkoholu. Należy bezwzględnie przestrzegać tej zasady. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, dlaczego nie powinno się łączyć leków przeciwbólowych i używek.
Dlaczego nie wolno łączyć leków z alkoholem?
Nie ulega wątpliwości, iż spożywanie alkoholu po zażyciu jakichkolwiek leków nie jest czynnością pożądaną i mogącą przynieść korzystne skutki dla organizmu. Nie jest to wskazane w przypadku większości środków farmakologicznych. Na wielu forach internetowych pojawiają się jednak pytania w stylu: Ketonal a alkohol – czy można łączyć środek przeciwbólowy z używkami?
W przypadku środków przeciwbólowych zawierających paracetamol, ibuprofen lub ketoprofen (jak np. Ketonal), zażywanych sporadycznie, w sytuacji uporczywej dolegliwości bólowej wskazania medyczne są bardzo jasne. W żadnym wypadku nie należy łączyć ich z alkoholem. Może to bowiem mieć bardzo niekorzystne działanie na błonę śluzową przewodu pokarmowego. Często skutkuje to niekorzystnymi zmianami w organizmie. Do najczęściej występujących zaliczyć można wystąpienie silnych nudności, wymiotów, biegunki lub niestrawności. Oprócz tego mogą pojawić się również dodatkowe uporczywe dolegliwości bólowe spowodowane naruszeniem prawidłowego funkcjonowania żołądka i całego przewodu pokarmowego. W niektórych przypadkach dochodzi nawet do wystąpienia poważniejszych zmian – krwawienia (obecność świeżej krwi w wymiotach lub kale) oraz rozwoju choroby wrzodowej.
Jak długo należy powstrzymać się od spożywania alkoholu?
Wielu z nas, zażywając środki przeciwbólowe, zadaje sobie pytanie, jak długo powinniśmy powstrzymać się od spożywania alkoholu. Odpowiedź na nie nie może być jednak jednoznaczna. Długość działania jednej dawki leku zwykle szacowana jest na około 8 godzin, natomiast okres półtrwania ketoprofenu (lub innego składnika zawartego w środku przeciwbólowym) w osoczu wynosi około 2 godzin.
Bardzo ciężko jest jednak określić, jak długo w organizmie utrzymuje się alkohol. Jest to bezpośrednio uzależnione od tempa metabolizmu alkoholu, a także od samej ilości wypitego trunku. Obydwie kwestie są bardzo indywidualne, dlatego też tak trudno jest jednoznacznie określić czas, w którym bezwzględnie należy powstrzymać się od spożywania alkoholu (lub zażywania leków przeciwbólowych). Za najbardziej bezpieczny uznać można jednak okres 48 godzin.
Alkohol i środki przeciwbólowe to połączenie, którego zdecydowanie należy unikać. Zlekceważenie tego zalecenia może bowiem wpłynąć na poważne konsekwencje zdrowotne.