lepiej-pracowac-niz-byc-emerytem

Polska to kraj młodych emerytów – ale czy rzeczywiście szczęśliwych? Czy szczęśliwy to ten, kto nie pracuje czy raczej odwrotnie?

Trafnie ujął ten problem Feliks Feldheim „Natura czyni pracę dla nas koniecznością, społeczeństwo – obowiązkiem, przyzwyczajenie przyjemnością”.

Czekaj na emeryturę

Jesteśmy w ogonie krajów europejskich. Wg danych Eurostatu średnie zatrudnienie w krajach UE w 2009 roku w wieku 55-64 lat wyniosło 46%, natomiast w naszym kraju to 32,2%
Emerytura to dla niektórych 50-latków cel priorytetowy. Niektórzy marzą, by tylko do niej dotrwać, szukają sposobów, by przejść na wcześniejszą emeryturę. Badania naukowe jednak uwidoczniają, że emeryci wcale nie stanowią grupy najbardziej zadowolonych z życia ludzi. Wiele osób bardzo aktywnych zawodowo z chwilą przejścia na emeryturę początkowo rzeczywiście ma z tego powodu satysfakcję. Jednak radość z laby trwa tydzień, miesiąc, może trzy – potem często odczuwają brak pracy, celowego zajęcia. Objawia się to uczuciem pustki, osamotnienia, bycia na marginesie, niepotrzebnym.

Zapełnienie pustki

Jedynym rozwiązaniem tej niekorzystnej i mającej swe odbicie w stanie zdrowia sytuacji jest hobby – wypełniające czas, ale i rozwijające nas ulubione zajęcie. Kto je posiada ten nie musi obawiać się emerytury. Niektórzy emeryci spełniają się w absorbującej czasowo roli dziadków, inni oddają się pracy na działce. Najgorsza jest bezczynność i brak pomysłu na spędzanie czasu wolnego.

Odstawieni na boczny tor

Ważne jest, by mieć zajęcie, wypełniony i dobrze zorganizowany czas. Czy tego chcemy czy nie ważne jest też dla nas zarabianie pieniędzy – sam ten fakt daje poczucie większej wartości siebie.Dlaczego nie chcemy pracować? Praca zawodowa jest dla człowieka dobrodziejstwem. Nie tylko dlatego, że pozwala nam uzyskać dochód, ale dlatego że nas rozwija i dowartościowuje. Niektórzy nie chcą przechodzić na emeryturę. Praca porządkuje ich życie, wyznacza jego rytm, daje tym samym poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa. Szczególnie wartościowa jest twórcza praca i możliwość współpracy z młodszymi od siebie ludźmi. Wówczas odmładza.

Na naukę nigdy nie jest za późno

Warto zainwestować w siebie, by mieć dobrą, satysfakcjonującą pracę. W obecnych czasach są takie możliwości. Edukacyjna oferta studiów licencjackich magisterskich czy podyplomowych jest naprawdę szeroka. Jak grzyby po deszczu powstają uniwersytety 3 wieku. Po 40 czy 50 roku życia również można zmienić zawód. Mobilność jest bardzo dobrze postrzegana przez pracodawców. Amerykański pisarz i myśliciel R. W. Emerson powiedział że „Człowiek nie starzeje się; stary jest dopiero wtedy, gdy przestaje się rozwijać”.

Do przejścia na emeryturę warto się przygotować, zastanowić się nad swoim pomysłem na jesień życia – i wcale nie należy się z tym spieszyć. Nie ma nic gorszego od rezygnacji z siebie, ze swoich ambicji – jedynie dlatego, że przechodzimy na emeryturę.

dr Paweł F. Nowak