Lewatywa, inaczej płukanie okrężnicy, to zabieg medyczny służący do higieny jelita grubego. Polega na wlewaniu przez odbyt specjalnego płynu, który ma na celu usunięcie zalegających w jelicie mas kałowych. Wbrew pozorom lewatywy nie stosuje się jedynie w szpitalach, ani jedynie przy zaparciach. Jakie jest prawdziwe oblicze wstydliwego zabiegu?
Naturaliści uważają, że oczyszczenie jelit z toksyn i kału wprowadza naturalną harmonię do organizmu, usprawnia umysł i ciało, dodaje sił, poprawia parametry życiowe i sprawia, że świat staje się lepszy. Stosowanie lewatywy przynajmniej raz w tygodniu i zmiana diety na taką, która jest łagodniejsza dla jelit ma być przepisem na długie i zdrowe życie.
Fakty i mity o lewatywie
Wbrew powszechnej opinii, lewatywę można bardzo skutecznie przeprowadzić w domowych warunkach, przy użyciu dostępnych w aptece zestawów. Nie jest to zabieg bolesny ani nieprzyjemny – na początku odczuwa się jedynie ciepło wody wlewanej do organizmu, co nie przysparza bólu. Potem następuje faza parcia, przypominająca trochę biegunkę. Jedyne, co jest nieprzyjemne, to uporczywy fetor, który jest oznaką wypłukiwania z jelit wszystkich zalegających resztek. Jeśli pojawia się ból, może być to oznaką, że jelita nie zostały opróżnione ze zwykłego, codziennego kału, który w wyniku wlania wody przemieścił się do góry. Wiele osób obawia się, że lewatywa robiona w warunkach domowych może być niebezpieczna dla ich zdrowia. Prawidłowo przeprowadzony zabieg u osób bez przeciwwskazań (chorób jelita grubego, uchyłków, hemoroidów itp.) nie jest niebezpieczny. W razie odczuwania jakiegokolwiek dyskomfortu można w każdej chwili go przerwać, łatwo też kontrolować ilość i szybkość wlewanego płynu. Jednak dla pewności i w celu dogłębnego zbadania tematu warto udać się po poradę do lekarza pierwszego kontaktu lub zakupić odpowiednie naukowe publikacje.
Lewatywa wciąż należy do zabiegów wstydliwych i tematów tabu. Ludzie często reagują śmiechem lub niedowierzaniem na wieść o domowych zabiegach płukania okrężnicy. A jednak świadectwo tak wielu osób, które doświadczyły działania lewatywy, mówi swoje.
M. Witczak