Kobiety są dziś bardziej świadome i posiadają coraz większą wiedzę na temat menopauzy. Dobrze znają jej objawy i potrafią sobie z nimi radzić. Ale taka wiedza ma też drugą stronę – wiele kobiet w wieku przedmenopauzalnym, zauważając u siebie pewne symptomy, z niepokojem pytają:
Czy to już klimakterium?
Spadek libido, czyli nagły brak zainteresowania seksem, niewątpliwie należy do objawów menopauzy. Jednak jego przyczyną nie jest wyłącznie przekwitanie. Jeśli nie towarzyszą mu inne oznaki menopauzy, powodów należy szukać gdzie indziej.
Libido a menopauza
Spadek libido może oznaczać menopauzę, jeśli jednocześnie zauważymy wystąpienie nieregularnych miesiączek, uderzeń gorąca czy suchość pochwy. Rzadko kiedy jest on jednym z pierwszych objawów przekwitania, zwłaszcza u kobiet przed 50. rokiem życia.
Libido a cykl menstruacyjny
Najczęstszym powodem wahań kobiecego libido jest zależność od cyklu menstruacyjnego. W drugiej połowie cyklu jest ono znacznie obniżone i ochota na seks maleje. Największą aktywność seksualną wykazujemy podczas jajeczkowania.
Libido a choroby
Brak ochoty na seks może być znakiem, że w naszym ciele coś się dzieje. Libido spada zarówno podczas przeziębień, jak i chorób przewlekłych, infekcji pochwy oraz chorób nowotworowych. Może być także efektem nie tyle samych chorób, co przyjmowania różnych leków i terapii farmakologicznej.
Libido a antykoncepcja
Na libido niektórych kobiet negatywny wpływ ma antykoncepcja. Pigułki zaburzają gospodarkę hormonalną w wyniku czego dochodzi do zablokowania ochoty na seks. Pomocna w tym wypadku jest zmiana tabletek na inne lub ich odstawienie.
M. Borowik