Menopauza to ostatnia miesiączka w życiu kobiety. Zanim jednak wystąpi ostatnie krwawienie menstruacyjne, pojawiają się dokuczliwe objawy przekwitania, które towarzyszą paniom jeszcze przez kilka lat od ustania okresu. Kobiety w wieku okołomenopauzalnym często skarżą się na kiepskie samopoczucie. Na szczęście ich kondycję psychofizyczną mogą poprawić suplementy diety zawierające lignany lniane.
Skąd się biorą uderzenia gorąca w okresie menopauzy?
W okresie okołomenopauzalnym dochodzi do stopniowego wygasania czynności jajników. Te żeńskie narządy płciowe nie tylko uwalniają dojrzałe komórki jajowe co miesiąc, ale też wytwarzają hormony płciowe – estrogeny i progesteron. Gdy stopniowo ich czynność wygasa, w organizmie zaczyna brakować tych związków. W rezultacie kobiety skarżą się na uderzenia gorąca, nocne poty, huśtawki nastroju, pogorszenie stanu cery itp. U poszczególnych pań natężenie poszczególnych objawów przybiera inny wymiar. Jedne kobiety dobrze przechodzą menopauzę, drugie w okresie przekwitania nie potrafią normalnie funkcjonować.
Jak złagodzić symptomy przekwitania?
Na szczęście skutki niedostatecznej podaży estrogenów można ograniczyć, dostarczając hormony z zewnątrz. Niestety, nie wszystkie kobiety mogą skorzystać z HTZ. Przyjmowanie syntetycznych estrogenów jest niewskazane w przypadku zdiagnozowania raka piersi i szyjki macicy u kobiet z najbliższej rodziny, występowania krwawień z dróg rodnych o nieustalonej przyczynie i przy niewydolności wątroby. Ponadto wśród przeciwwskazań wymienia się niektóre choroby przewlekłe oraz palenie tytoniu.
Jaka jest alternatywa dla HTZ?
W związku z tym, iż nie wszystkie kobiety mogą i chcą stosować hormonalną terapię zastępczą, naukowcy zaczęli szukać bardziej naturalnych rozwiązań. Zauważyli oni, że Japonki dużo łagodniej przechodzą menopauzę niż Europejki. Zaczęli się zastanawiać, co jest przyczyną zaistniałego stanu rzeczy. Po przeprowadzeniu licznych badań dostrzegli oni związek między dietą bogatą w soję a łagodnymi objawami przekwitania. Okazało się, iż ta popularna roślina zawiera izoflawony, związki, które pod względem budowy strukturalnej wykazują duże podobieństwo do estrogenów. W rezultacie substancje pochodzące z soi, zaliczane do fitoestrogenów, są wychwytywane przez receptory estrogenowe i tym samym Japonki dużo lepiej znoszą przekwitanie.
Lignany lniane, czyli fitoestrogeny pochodzące z polskich pól
Izoflawony sojowe nie są jedynymi hormonami roślinnymi wykazującymi podobieństwo strukturalne do estrogenów. Do fitoestrogenów zaliczamy także lignany lniane, które jak sama nazwa wskazuje, są pozyskiwane z lnu zwyczajnego. Ta popularna w Polsce roślina uprawna stała się surowcem dla przemysłu spożywczego i farmaceutycznego. Pozyskiwane z lnu lignany lniane są wykorzystywane przy produkcji suplementów diety na menopauzę. Przykładem suplementu diety zawierającego lignany lniane jest Ispagul® S Menopauza z lnem. Produkt ten skutecznie łagodzi uderzenia gorąca, zlewne poty, niepokój i zaburzenia snu, czyli najczęściej spotykane symptomy, na które skarżą się panie w okresie przekwitania.
Ispagul® S Menopauza z lnem złagodzi objawy przekwitania i ułatwi wypróżnianie
Ispagul® S Menopauza z lnem ma postać suszu roślinnego. Jedna porcja odpowiada masie 3 g produktu. Odmierza się ją za pomocą specjalnej miarki dołączonej do opakowania. Ispagul® S Menopauza z lnem można wymieszać z ¾ szklanki wody lub soku, po czym wypić. Istnieje także możliwość dodania suplementu do jogurtu i płatków śniadaniowych. W tym drugim przypadku należy jednak solidnie popić posiłek. Zaleca się spożywanie 1-3 miarek proszku na dobę, najlepiej przyjmować go rano i wieczorem.
Ispagul® S Menopauza z lnem oprócz lignanów lnianych zawiera jeszcze łupinę nasienną babki jajowatej. Ta ostatnia poprawia perystaltykę jelit i zapobiega zaparciom, na które często skarżą się panie w okresie przekwitania. Łupina nasienna babki jajowatej wspiera prawidłową pracę układu pokarmowego, w łagodny sposób oddziałuje na śluzówkę jelita, usprawniając pasaż jelitowy i wypróżnianie. Ponadto błonnik zawarty w suplemencie diety Ispagul® S Menopauza z lnem pomaga utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu we krwi. Len oprócz łagodzenia objawów menopauzy wspiera też babkę jajowatą w utrzymaniu prawidłowej pracy układu pokarmowego.
Więcej informacji nt. suplementu diety Ispagul® S Menopauza z lnem znajdziesz na stronie internetowej http://ispagul.pl/