Lignany, które znajdują się w siemieniu lnianym, posiadają dobroczynne właściwości. Najnowsze badania wskazują, iż wyżej wspomniane substancje posiadają właściwości antynowotworowe.
Właściwości antyoksydacyjne lignanów
Lignany są zaliczane do polifenoli. Te związki wykazują silną aktywność antyoksydacyjną. Oznacza to, iż zwalczają wolne rodniki, które uszkadzają materiał genetyczny i tym samym przyczyniają się do rozwoju chorób nowotworowych.
Zahamowanie rozwoju komórek nowotworu piersi
Z przeprowadzonych badań wynika, iż lignany hamują rozwój komórek nowotworu piersi ER- i ER+. Jednocześnie stymulują apoptozę, czyli zaprogramowaną śmierć komórki. Warto zaznaczyć, iż lignany zmniejszają poziom metaloproteinaz macierzy zewnątrzkomórkowej. Te enzymy pobudzają komórki nowotworowe do wzrostu, migracji i przerzutów.
Zapotrzebowanie na lignany
Niestety, nasza dieta jest uboga w lignany. Te dobroczynne substancje znajdziemy w produktach pełnoziarnistych, otrębach, nasionach, orzechach oraz roślinach strączkowych. Szacuje się, iż 100 g otrębów zawiera od 0,25 do 1 mg lignanów.
Z przeprowadzonych badań wynika, iż kobiety, które przechodzą menopauzę, powinny codziennie dostarczać organizmowi 5,4 g lignanów. Mniejsza porcja nie zapewnia należytej ochrony przeciwnowotworowej. Niestety, nasza dieta nie jest w stanie pokryć dziennego zapotrzebowania na lignany. Z pomocą przychodzą nam suplementy diety.
Irmina