Kobiety, które przechodzą menopauzę, często borykają się z uciążliwymi dolegliwościami. Choć suplementy diety na bazie fitoestrogenów łagodzą objawy menopauzy, panie nie są do nich przekonane, ponieważ obawiają się skutków ubocznych.
Mam 40 lat, w zeszłym roku przeszłam chemioterapię przez co wcześniej zaczęła mi się menopauza. Czy są jakieś przeciwwskazania do stosowania preparatów z lnem po tego typu leczeniu?
Lignany lniane są zalecane w przypadku łagodzenia objawów klimakterium jednakże w przypadku tzw. menopauzy sztucznej mogą one nie znosić tak silnie przykrych dolegliwości. Udowodniono, że fitoestrogeny korzystnie wpływają natomiast na elastyczność naczyń krwionośnych i przeciwdziałają dezorganizacji przestrzennej struktur kostnych, które dostrzega się u kobiet po menopauzie. Lignany lniane nie powinny stanowić alternatywy dla chemioterapii zaleconej przez onkologa ale dowiedziono, że związki te prowadzą do obniżenia syntezy estrogenów, a przez to do zahamowania rozwoju nowotworów estrogenozależnych. W rekonwalescencji po chorobie nowotworowej zalecana jest dieta bogata w przeciwutleniacze np. lignany jednakże zalecamy skonsultowanie z lekarzem wszystkich zażywanych leków i suplementów diety aby zapobiec wzajemnemu znoszeniu się właściwości w/w preparatów z lekami stosowanymi w terapii.
Od momentu rozpoczęcia menopauzy zaczęłam przybierać na wadze i mimo trzymania się diety, nie mogę schudnąć. Czy są jakieś preparaty, które mogą mi pomóc zrzucić zbędne kilogramy?
Pomocne moga być preparaty zawierające błonnik, ze względu na to że pęczniejąc w żołądku wzmaga on uczucie sytości, sprawia że dłużej czujemy się najedzeni. Ogranicza on również przyswajanie tłuszczu i cukru co dodatkowo wspomaga proces odchudzania.
Tekst sponsorowany