lipa-staropolska-uzdrowicielka

Dawniej wierzono, że lipa ma specjalne, nie tylko lecznicze właściwości. Istniało wiele przesądów i rytuałów z nią związanych, była też jednym z ważniejszych medykamentów. Lipowe drzewo było wszechobecne w staropolskiej tradycji. Gdy się mu bliżej przyjrzymy, dostrzeżemy, że ludowa mądrość znowu okazała się słuszna.

 

Kwiatostan lipy ma też właściwości uspokajające i ułatwiające zasypianie. Można tu stosować napary do picia, a także suszone zioła dodawać do relaksujących kąpieli. Będzie to miało dodatkowo korzystny wpływ na skórę. Lipa jako dodatek do wody oraz jako tonik działa rozkurczająco i antybakteryjnie.

Po lipowej kąpieli ciało jest bardziej elastyczne i sprężyste, natomiast przemywanie skóry naparem odkaża stany zapalne, ranki i wypryski. Węgiel lipowy, uzyskiwany z drewna, podaje się na zatrucia i wyregulowanie trawienia.

Kwiat lipy w salonie urody

Lipę zaczęto też wykorzystywać w zabiegach pielęgnacyjnych. Wyciąg z kwiatostanu sprawdza się jako dodatek przy kuracjach przeciwtrądzikowych i przy cerze naczyniowej. Tilirozyd i związki śluzowe działają antybakteryjnie i przeciwzapalnie, natomiast kwasy uronowe przeciwdziałają starzeniu się skóry. Zabiegi mają różną formę – mogą to być maseczki, okłady z naparu z kwiatu lipy albo poddawanie skóry działaniu specjalnej pary pod ciśnieniem, która jest na bazie ekstraktu z lipy. Kuracja lipowa bardzo korzystnie wpływa na ciało i jest całkowicie naturalna.

Natura na każdym kroku objawia nam swoje bogactwo. Wystarczy rozejrzeć się dookoła i wiedzieć jak korzystać z jej dobrodziejstw. Lipa jest kolejnym przykładem tego, że zdrowia i piękna nie trzeba szukać daleko – wystarczy wyciągnąć po nie dłoń.

Monika Witczak