list-dojrzalej-kobiety-do-mlodej

Ciesz się chwilą. Nie czekaj tylko na wielkie wydarzenia: ślub, pracę, dzieci. To tylko pozornie może uszczęśliwić. „Nie odnajdziesz szczęścia, jeśli nie nosisz go w sobie” pisał Kochanowski. Czy Ty również zapominasz w natłoku codziennych zajęć i obowiązków odnajdywać te perełki: uśmiechy, zwierzenia, przysługi i dobre słowo od drugiej osoby, które czynią nasz dzień piękniejszym?

Witaj!

Ze wzruszeniem myślę o czasach, kiedy miałam tyle lat co Ty dzisiaj. To tak piękny i szczególny okres życia.Nie będę Ci jednak truła, pouczała Cię i udzielała rad. Nie napisałam tego, jako mentorka, ale jako przyjaciółka.

Bądź odważna, nie bój się ryzykować i stawiać na siebie. Żyj tak, abyś podjętych decyzji nie musiała żałować. I abyś nie żałowała też tych, których bałaś się podjąć. Nie próbuj zadowolić wszystkich- bądź sobą. To oszczędzi Ci wielu rozczarowań i niepowodzeń. Ja już to wiem, choć wiele wycierpiałam, by to zrozumieć.

Kieruj się sercem. Tyle osób pragnie mówić Ci co masz robić. Wciąż słyszysz jak powinnaś postępować. Ale nie daj się temu omamić. Jesteś kobietą, masz kobiecą intuicję i ona jest Twoim najlepszym przyjacielem. Nie doświadczysz wyrzutów sumienia, jeśli będziesz żyła w zgodzie z samą sobą.

Ciesz się chwilą. Nie czekaj tylko na wielkie wydarzenia: ślub, pracę, dzieci. To tylko pozornie może uszczęśliwić. “Nie odnajdziesz szczęścia, jeśli nie nosisz go w sobie” pisał Kochanowski. Naucz się więc cieszyć porannym kubkiem kawy, zapachem bzu, uśmiechem drugiego człowieka.

Niepowodzenia nie złamią Cię, jeśli będziesz potrafiła odnajdywać radość w drobnostkach.
Korzystaj z życia. Nie odmawiaj sobie przyjemności. Nie czuj się winna, gdy poświęcasz sobie czas, czy wydajesz pieniądze na siebie. Tylko wtedy będziesz umiała dać szczęście innym, gdy sama będziesz szczęśliwa. Nie oddawaj całej siebie innym ludziom.

Odkryj w sobie odrobinę szaleństwa. Zatańcz czasem w deszczu, zagaduj nieznajomych. To są chwile, do których wielokrotnie wraca się myślami przez całe życie. Obyś miała ich jak najwięcej.

Szanuj inne kobiety i stój na straży ich praw. Zrozum je, ponieważ i Ty kiedyś dojrzejesz. Nie krytykuj innych kobiet, nie wyśmiewaj ich i nie oceniaj. Nic tak nie boli kobiecego serca, jak rana, zadana przez inną kobietę. Powiedz stanowcze “nie” tam, gdzie kobietom dzieje się krzywda, gdzie myśli się o nich stereotypowo, negatywnie ocenia i dyskryminuje. Popieraj kobiety – na kierowniczych stanowiskach, w życiu publicznym, mediach, polityce. One są naszymi reprezentantkami. Poprzez nie i Ty masz głos.

I bądź szczęśliwa. Szczęśliwe kobiety upiększają oblicze świata.

Twoja starsza przyjaciółka

Joanna P.