Łojotokowe zapalenie skóry jest często spotykanym schorzeniem dermatologicznym. Jaki jest mechanizm powstawania tej choroby?
Naskórek, czyli zewnętrzna powłoka
Naskórek stanowi zewnętrzną warstwę skóry. Składa się z kilku warstw komórek nabłonkowych. W najgłębszych warstwach naskórka znajdują się komórki rozrodcze, które odpowiadają za wytwarzanie komórek nabłonkowych. Nowo powstałe komórki wypychają ku górze starsze komórki. Podczas „wędrówki” dochodzi do rogowacenia, odwodnienia i zamierania komórek.
ŁZS – przyczyny
Skóra funkcjonuje prawidłowo, dopóki istnieje równowaga między wytwarzaniem nowych komórek a złuszczaniem starych. Niestety, czasem pojawiają się zaburzenia, które prowadzą do łojotokowego zapalenia skóry.
Łojotokowe zapalenie skóry – przebieg
Naukowcom nie udało się ustalić czynników, odpowiedzialnych za inicjację procesu zapalnego. Wiadomo natomiast, iż proces zapalny przyczynia się do niekontrolowanej syntezy komórek naskórka. W związku z tym, iż przyroda dąży do równowagi, organizm próbuje zrównoważyć produkcję komórek i tym samym dochodzi do uruchomienia mechanizmów odpowiedzialnych za łuszczenie.
Zwiększona produkcja łoju
W związku z tym, iż zewnętrzne komórki naskórka nie były w pełni dojrzałe, ze skóry odpadają płaty, które zawierają żywe komórki. Łuszczeniu towarzyszy zwiększona produkcja łoju. Nadmiar sebum przyczynia się do przetłuszczania włosów i skóry.
ŁZS jest niezwykle dokuczliwą chorobą. Na szczęście istnieją preparaty, które pozwalają pozbyć się tej przypadłości. Zazwyczaj lekarze przepisują specyfiki o działaniu miejscowym: maści, kremy, szampony.
Irmina