Łokieć tenisisty to przeciążeniowa choroba przyczepu mięśni, która wbrew pozorom nie dotyka wyłącznie sportowców, a tym bardziej wyłącznie tenisistów. Jest za to problemem pracowników fizycznych i osób wykonujących w swojej pracy powtarzalne czynności. Bólu w obrębie łokcia nie powinno się lekceważyć, gdyż nieleczony może doprowadzić do poważnych powikłań. Jak leczyć łokieć tenisisty? Podpowiadamy!
Łokieć tenisisty, zwany też ręką tenisisty, jest zmianą chorobową o charakterze zwyrodnieniowo–zapalnym w obrębie przyczepów ścięgien mięśni. Typowym znakiem rozpoznawczym umożliwiającym rozpoznanie tej jednostki chorobowej jest ból w okolicy stawu łokciowego, promieniujący wzdłuż przedramienia do nadgarstka.
Łokieć tenisisty – przyczyny
Główną przyczyną wystąpienia łokcia tenisisty są zmiany degeneracyjne, będące rezultatem wielokrotnie powtarzających się mikrourazów celowanych właśnie w tę okolicę. Wraz z zespołem nadkłykcia bocznego często występuje dodatkowo utrudniające proces gojenia i hamujące możliwości regeneracyjne upośledzenie krążenia. Duża powtarzalność szkodliwych dla tej części ciała wzorców ruchowych, konieczność ich nierzadko całodziennego kontynuowania, skutkuje stopniowym upośledzeniem czynności nadgarstka oraz wystąpienia dolegliwości bólowych.
Objawy łokcia tenisisty
Masz prawo podejrzewać u siebie łokieć tenisisty, gdy obserwujesz takie objawy jak:
- ból łokcia,
- opuchliznę stawu łokciowego,
- problemy z wykonywaniem czynności dnia codziennego,
- tkliwość tkanek miękkich podczas ucisku w okolicy łokcia,
- poranna sztywność w łokciu.
Zapalenie stawu łokciowego – jak wyleczyć łokieć tenisisty?
Nie ulega wątpliwości, że łokieć tenisisty powinno się jak najszybciej zacząć leczyć. Najskuteczniejsze metody adekwatne do naszego indywidualnego przypadku powinien dobrać lekarz, a terapia najlepiej odbywać się pod czujnym okiem fizjoterapeuty.
Elektroterapia
Jedną z metod leczenia bólu łokcia jest stymulacja elektryczna. To metoda bezpieczna, skuteczna i łatwa do zastosowania. Zabiegi elektroterapeutyczne przynoszą najlepsze rezultaty w momencie, gdy zostają włączone w proces leczenia zespołów bólowych na wczesnym etapie rozwoju schorzenia. Zabiegi terapii fizykalnej, w tym elektroterapia, stanowią ważną składową kompleksowego leczenia przewlekłych zespołów bólowych w przebiegu łokcia tenisisty.
Fonoforeza
Na bolący łokieć polecana jest także fonoforeza, czyli metoda leczenia dolegliwości bólowych i stanów zapalnych przy użyciu ultradźwięków. Efekt terapeutyczny fali ultradźwiękowej polega m.in. na hamowaniu procesów zapalnych, zwiększeniu miejscowego przepływu krwi i mikromasażu tkanek, co w prowadzi do zmniejszenia dolegliwości bólowych i obniżenia napięcia mięśniowego. Dla lepszych rezultatów działanie ultradźwięków można wzmocnić poprzez zastosowanie określonego leku.
Kinesiotaping
U pacjentów z łokciem tenisisty często stosuje się również kinesiotaping. Celem tej metody jest przywrócenie prawidłowej funkcji organizmu poprzez odpowiednie naklejenie na ręce specjalnych plastrów. Plastry wykorzystywane do kinesiotapingu nie są nasączone żadnym lekiem. Metoda zmniejsza stan zapalny, niweluje ból, wspomaga kontrolę motoryczną i zapobiega dalszym urazom.
Iniekcje dościęgnowe
Gdy lekarz uzna to za zasadne, może wykonać iniekcję dościęgnową. Najczęściej wykonuje się blokady z kortykosteroidów, leczenie osoczem bogatopłytkowym (PRP) czy zastrzyki z toksyny botulinowej. Każda z substancji wykazuje inne działanie na ścięgno, dlatego tak ważne jest, aby dobrać metodę stosownie do zmian, jakie w jego obrębie zaszły. Skuteczność zabiegów tego typu w zależności od przypadku może być różna – u jednych iniekcje dościęgnowe dają widoczne rezultaty i uwalniają od bólu, z kolei u innych nie powodują żadnych zmian.
Bibliografia:
- Pyszora A., Kujawa J., Zastosowanie elektroterapii w leczeniu bólu, Polska Medycyna Paliatywna, (167-173);2003.
- Łukowicz M., Weber-Rajek M., Ciechanowska-Mendyk K. i in., Porównanie skuteczności fonoforezy i krioterapii w leczeniu zapalenia okołostawowego łokcia, Acta Bio-Optica et Informatica Medica, 2010.
- https://www.aptekagemini.pl/poradnik/zdrowie/lokiec-tenisisty-przyczyny-objawy-leczenie/ dostęp (2020.02.10)
- https://www.medicover.pl/o-zdrowiu/lokiec-tenisisty-przyczyny-objawy-leczenie-i-cwiczenia,97,n,192#lokiec-tenisisty-objawy (2020.02.10)