Łosoś jest tłustą rybą morską, która powinna znaleźć się w jadłospisie osób dbających o zdrowie. Właściwości łososia stawiają go w jednym szeregu z innymi produktami zaliczanymi do superfoods. Co zawiera łosoś i jak często powinniśmy jeść ryby?
Łosoś – wartości odżywcze
Dieta bogata w ryby i owoce morza, to model żywienia charakterystyczny dla zyskującej na popularności diety nordyckiej. Szczególne znaczenie ma włączenie do jadłospisu tłustych ryb morskich jak np. łosoś MOWI. Warto zwrócić uwagę na pochodzenie kupowanego łososia, czy posiada on certyfikat ASC, który świadczy o warunkach zrównoważonej hodowli.
Najważniejsze właściwości odżywcze łososia, to obok wysokiej zawartości pełnowartościowego białka obecność długołańcuchowych kwasów tłuszczowych omega-3. Łosoś zawiera też ważne dla funkcjonowania organizmu minerały i witaminy. Jest pożądany w żywieniu osób cierpiących na choroby serca i układu krążenia, m.in. miażdżyca naczyń krwionośnych, nadciśnienie tętnicze, choroby metaboliczne jak cukrzyca typu 2, otyłość oraz przy występowaniu zaburzeń lipidowych.
Jakie składniki odżywcze zawiera łosoś?
- pełnowartościowe białko bogate we wszystkie niezbędne aminokwasy;
- długołańcuchowe wielonienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3;
- witaminę A;
- witaminy z grupy B;
- witaminę E;
- witaminę D;
- selen;
- potas;
- wapń;
- magnez;
- fosfor;
- jod.
Łosoś – właściwości prozdrowotne
Ryby są bardzo pożądanym składnikiem zbilansowanej diety. Dzięki wysokiej zawartości dobrze przyswajalnego białka mogą z powodzeniem zastępować mięso. Przy tym zawierają niewiele kwasów tłuszczowych nasyconych, które należy ograniczać w codziennym jadłospisie.
Zwiększone spożycie tłustych ryb morskich będzie wpływać korzystnie na profil lipidowy. Dzięki zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych poprawia się stosunek frakcji HDL tzw. dobrego cholesterolu do frakcji lipoproteiny LDL, którą określa się jako „zły cholesterol”. Obniża się tym samym stężenie cholesterolu całkowitego i trójglicerydów.
Łosoś jest rybą, którą zalicza się do produktów superfoods. Oznacza to, że w łososiu występuje wysoka koncentracja składników odżywczych, dlatego tego typu środki spożywcze wykazują szereg właściwości prozdrowotnych.
Właściwości łososia:
- poprawia pracę mózgu i przekaźnictwo nerwowe;
- korzystnie wpływa na zdolności poznawcze, lepsze zapamiętywanie;
- wspiera funkcjonowanie układu immunologicznego;
- wykazuje działanie przeciwzapalne;
- wpływa na prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku;
- poprawia profil lipidowy organizmu;
- wpływa na wygląd skóry, łagodzi podrażnienia;
- poprawia stan włosów i paznokci;
- korzystnie wpływa na sprawność stawów;
- łagodzi dolegliwości o podłożu alergicznym.
Kto powinien włączyć łososia do diety?
Ryby, w tym tłuste ryby morskie są zalecane przez dietetyków ze względu na duże spektrum korzyści prozdrowotnych wynikających z właściwości łososia. Warto podkreślić, że łosoś jest pożądany w diecie par w wieku prokreacyjnym, już w trakcie przygotowań do ciąży. Poprawiają płodność, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Na etapie ciąży wpływają na prawidłowy rozwój płodu. W przypadku kobiet ciężarnych ograniczenie dotyczy spożycia surowych ryb, jednak łosoś wędzony na gorąco, łosoś pieczony, czy gotowany jest jak najbardziej zalecany w diecie przyszłej mamy. Świetnie sprawdzi się np. sałatka z łososiem pieczonym w sezamie.
Wymierne korzyści w postaci poprawy stanu zdrowia dotyczą m.in.:
- pacjentów z cukrzycą typu 2;
- osób z otyłością i nadwagą;
- pacjentów z chorobami układu krążenia i serca;
- osób cierpiących na choroby neurodegeneracyjne np. choroba Alzheimera;
- pacjentów z chorobą psychiczną np. depresja, anoreksja;
- pacjentów wracających do zdrowia po zabiegach chirurgicznych, kontuzjach;
- osób z nawracającymi infekcjami, szczególnie dróg oddechowych.
Łosoś jest także ważną pozycją w diecie sportowców i osób aktywnych fizycznie. Zapewnia optymalną podaż białka w posiłku, korzystnie wpływa na proces budowy masy mięśniowej i regeneracji. Obecność kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3 będą łagodzić stany zapalne i przeciwdziałać ryzyku kontuzji.