Łóżko rehabilitacyjne
freepik, grafika dostarczona przez partnera

Zakup bądź wypożyczenie łóżka rehabilitacyjnego wpływa na poprawienie bezpieczeństwa i komfort nie tylko osoby chorej przewlekle, ale również jej opiekuna. Wybierając takie łóżko, warto zwracać uwagę na wiele kwestii. Do najważniejszych należą oczywiście techniczne parametry, jak i odpowiednie dopasowanie do potrzeb osoby chorej. 

Musimy pamiętać, że osoba, nad którą podejmujemy opiekę, spędza w łóżku praktycznie większą część swojego czasu, dlatego łóżko musi być łatwe w dezynfekcji, bezpieczne i wygodne. Dobre łóżko rehabilitacyjne to korzyść także dla opiekuna, który może wykonywać bez przeszkód codzienną pielęgnację. 

Co nazywamy łóżkiem rehabilitacyjnym?

Łóżko rehabilitacyjne nazywane jest również łóżkiem pielęgnacyjnym. Umożliwia ono  podniesienie komfortu osoby chorej, leżącej, a także daje lepszy dostęp do pielęgnacji takiej osoby jej opiekunom. Pozwala ono odczuć osobie chorej nieco komfortu. 

Dla kogo przeznaczone jest łóżko rehabilitacyjne i jakie są jego rodzaje

Łóżka pielęgnacyjne przeznaczone są głównie dla osób leżących. Ponadto łóżka  przeznaczone są też dla osób w podeszłym wieku, bądź dla osób, które cierpią na różne schorzenia ograniczające lub uniemożliwiające przemieszczanie się. 

Wyróżnić można dwa rodzaje łóżek pielęgnacyjnych:

1. Łóżka rehabilitacyjne manualne – znane też jako łóżka szpitalne. Jak sama nazwa wskazuje, regulowane są manualnie. Ponadto modele te mają klasyczny wygląd. Zaletą jest relatywnie niska cena zakupu, czy wynajmu, gdyż nowe modele tego typu można nabyć już za kwotę około 2 tysięcy złotych, lub wynająć za około 70 złotych miesięcznie. Charakterystycznym elementem takich łóżek jest zamontowany w standardzie wysięgnik do podnoszenia się, z trójkątem. Wiele dodatkowych elementów, jak np. stolik można dodatkowo dokupić. 

2. Łóżko rehabilitacyjne elektryczne – zdecydowanie bardziej zaawansowany technicznie model, niż ten, wyżej wymieniony. Modele tego typu posiadają w pełni elektryczne sterowanie większością ustawień. Ponadto do sterowania można używać specjalnego pilota, a co za tym idzie, chory może samodzielnie zmienić np. pozycję oparcia, itp. Łóżka pielęgnacyjne elektryczne prezentują się też atrakcyjniej pod względem wizualnym, aniżeli ich manualne odpowiedniki. Standardem jest wysięgnik z trójkątem i wiele innych dodatków, natomiast niektóre można zazwyczaj dokupić osobno. Ceny są oczywiście wyższe, niż w przypadku modeli manualnych. Na zakup nowego łóżka należy średnio przeznaczyć około 4 tysiące złotych. Wynajem natomiast kosztuje miesięcznie około 200 złotych. 

Wynajem, czy zakup?

Jest to dobre pytanie, przed którym zapewne stanie każdy potrzebujący łóżka rehabilitacyjnego, bądź jego opiekun. Zakup można rozważać w razie potrzeby stałego posiadania łóżka. Wtedy, będzie się to bardziej opłacało. W przypadku, kiedy łóżko jest potrzebne jedynie na określoną ilość czasu, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie wynajem. Okazuje się, że nie ma z tym większego problemu, gdyż istnieje wiele firm oferujących wynajem łóżek rehabilitacyjnych po atrakcyjnych cenach. Szczegóły możesz sprawdzić tutaj: https://koncentratory-tlenu-wypozyczalnia.pl/lozka-rehabilitacyjne.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru łóżka pielęgnacyjnego

Jeśli chcesz zapewnić osobie chorej należytą opiekę i komfort, warto wiedzieć, na co zwracać uwagę podczas wyboru łóżka. 

Waga pacjenta

Standardowo wiele łóżek rehabilitacyjnych jest dostosowanych do obciążenia rzędu 160-170 kilogramów. To w zupełności wystarczy dla większości pacjentów, aczkolwiek w razie potrzeby na rynku istnieją modele, które charakteryzują się nośnością rzędu nawet 250 kilogramów. 

Sterowanie

Sterowanie w łóżkach odbywa się manualnie lub elektrycznie. 

W przypadku modeli elektrycznych odbywa się to np. za pomocą specjalnego pilota, bądź panelu umieszczonego na boku łóżka. Takie rozwiązanie jest nie tylko wygodne dla opiekunów, ale również dla osób chorych, które są w stanie same sterować pilotem. Wybór odpowiedniej opcji pozwala na płynne podniesienie oparcia, obniżenie poręczy, czy chociażby uniesienie łóżka w okolicy kolan. 

Odpowiednia ilość ustawień i nie tylko

Jest to kwestia, na którą też należy zwrócić uwagę podczas wyboru łóżka. Wyróżnić można np. łóżka dwufunkcyjne – są idealne dla osób, które mają unieruchomione biodra i nogi. W przypadku osób, które cały czas spędzają w pozycji leżącej – dobrym wyborem będą łóżka trzy, lub czterofunkcyjne. Nie bez znaczenie pozostaje również wybór odpowiedniego materaca. 

Materac do łóżka rehabilitacyjnego

Dobre łóżko rehabilitacyjne jest bardzo ważne, lecz tak samo ważny jest dobry materac. W końcu to bezpośrednio na nim będzie przebywał pacjent. Niestety wiele modeli łóżek, nie posiada w zestawie materaca, lub jest on całkowicie uniwersalny, a taki zazwyczaj nie spełni wszystkich wymagań. 

Na szczęście na rynku znaleźć można bardzo szeroki wybór materacy. Wybierając takowy, powinniśmy się kierować tym, jaką ilość czasu chory będzie spędzał w łóżku. Jeżeli pacjent większość czasu przebywa w pozycji leżącej, powinniśmy szukać materaca przeciwodleżynowego. Oczywiście wybór powinien też być pokierowany wagą chorego i doborem odpowiedniego modelu materaca.

W przypadku kiedy pacjent nie będzie spędzał w łóżku większości czasu, można szukać np. materaca piankowego. Opcją jest także zastosowanie dwóch materacy – jeden klasyczny, a drugi podkładowy o grubości 5-10 centymetrów. 

W razie kiedy nie jesteśmy pewni co do odpowiedniego wyboru, można sięgnąć po radę fizjoterapeuty. Na podstawie wywiadu dobierze odpowiedni model materaca do osoby, która będzie z niego korzystać.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Najważniejsze kwestie w przypadku łóżek rehabilitacyjnych mamy za sobą. Czas jednak wspomnieć o dodatkowych akcesoriach, które mogą się jeszcze przydać. Wyróżnić można np.:

  • wysięgniki,
  • drabinki,
  • koła,
  • barierki,
  • stoliki

Nie oznacza to, że każdy model łóżka nie będzie posiadał wymienionych dodatków. Oczywiście istnieją modele oryginalnie wyposażone w niektóre elementy (np. barierki, czy koła). Jeżeli wybrany przez nas model jednak nie ma niektórych elementów, można zastanowić się nad ich dokupieniem. Głównie z uwagi na fakt, że ułatwiają pracę przy osobie chorej i podnoszą komfort użytkowania łóżka. 

Podsumowanie

Łóżko rehabilitacyjne jest ogromnym ułatwieniem dla opiekuna, który zajmuje się pacjentem. Ponadto jest to wygoda dla samego chorego. Niestety czasami zakup wiązać się będzie z dość sporym wydatkiem. Wtedy warto zastanowić się nad wynajmem łóżka rehabilitacyjnego, co jest świetnym rozwiązaniem, nie tylko pod kątem ekonomicznym.