magia-kobiecych-wlosow

Włosy to jeden z najpiękniejszych atrybutów kobiecości. Nic dziwnego, że wokół tego symbolu narosło wiele legend, mitów a także magicznych znaczeń i rytuałów. Jakie magiczne właściwości posiadają kobiece włosy?

Włosy na szczęście

Już od czasów średniowiecznych mężczyźni nosili przy sobie pukiel włosów ukochanej kobiety, niczym amulet ochronny. Miał chronić przed złem, przynosić szczęście, dodawać woli walki, a przede wszystkim strzec wierności i przypominać o ukochanej. Przez wszystkie epoki zakochani wymieniali się włosami na znak miłości.

Włosy w religii

W ortodoksyjnym Judaizmie i Islamie zakrywanie włosów przez kobiety to nakaz religijny. W obu tych religiach włosy symbolizują piękno, erotyzm i wodzą na pokuszenie mężczyzn. Tylko mąż ma prawo oglądać włosy swojej żony. W naszej kulturze zaraz po ślubie obcinano pannie młodej warkocz i nakładano na głowę czepiec. To również miało symboliczne znaczenie – końca dziewczęcej niewinności.

Włosy a czary

W średniowieczu kobiety oskarżane o czary były golone na łyso. Wierzono, że to właśnie włosy są nićmi, łączącymi je z ciemnymi mocami. Z obawy przed kuszeniem golono głowy także młodym mniszkom. Włosy odgrywały także istotną rolę w magii. Dla odzyskania ukochanej radzono zakopać pukiel jej włosów nocą na rozstajach dróg przy pełni księżyca.

M. Witczak