O zabiegach z wykorzystaniem komórek macierzystych z doktorem Wojciechem Orłowskim rozmawiała Anna Groblińska z magazynu „LNE & spa”.
Czyli waszą metodę odróżnia miejsce pobierania komórek?
Tak. AZTAR i Klinika Medycyna Urody w Warszawie, z którą w tej chwili współpracujemy, stosuje m.in. komórki macierzyste i regeneracyjne z własnej tkanki tłuszczowej pacjenta. Ten zabieg jest całkowicie bezpieczny, organizm nie odrzuca bowiem własnych komórek. Zmieszanie komórek macierzystych z tłuszczowymi daje nam dodatkową możliwość „wypełniania”. Zastosowanie komórek macierzystych w medycynie jest niezwykle szerokie. Podajmy kilka przykładów. Komórki macierzyste mogą pomóc m.in. w leczeniu licznych schorzeń neurologicznych (udar mózgu, choroba Parkinsona, Alzheimera, uszkodzenia rdzenia kręgowego) czy choćby w regeneracji mięśnia sercowego po zawale…
Co ważne dla naszych czytelników, komórki macierzyste mogą też stanowić alternatywę dla zabiegów medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej?
Jak najbardziej. Komórki macierzyste stosuje się głównie w celach regeneracyjno-rekonstrukcyjnych, np. po wypadkach, rozległych urazach, zabiegach operacyjnych, w których dochodzi do znacznego ubytku tkanek miękkich, ale także w leczeniu powikłań pourazowych czy w niwelowaniu blizn. Olbrzymi potencjał w estetyce to wykorzystanie komórek macierzystych do rekonstrukcji, a także powiększania piersi czy w liftingu twarzy…
W estetyce pewne zabiegi z wykorzystaniem komórek macierzystych są już od jakiegoś czasu wykonywane…
Stosowana do tej pory procedura medyczna transferu samej tkanki tłuszczowej do powiększenia biustu, korekcji rysów i wyglądu twarzy czy korekcji kształtu pośladków ma kilka istotnych wad w porównaniu do zastosowania komórek macierzystych i regeneracyjnych i dodatkowego połączenia ich z tkanką tłuszczową.
Jakie są zalety pobierania tkanki tłuszczowej pacjenta i łączenia jej z dodatkowo wyseparowanymi komórkami macierzystymi?
To przede wszystkim gwarancja skuteczności implantacji. Nie ryzykujemy wchłonięcia (zaniku) materiału tkankowego – komórek tłuszczowych, który przenosi się z miejsca, gdzie jest go za dużo, w miejsce, gdzie ma poprawić wygląd, nadać jędrność, przywrócić kształt. Komórki macierzyste bardzo szybko stymulują właściwe ukrwienie, odżywienie i natlenienie przenoszonej z miejsca na miejsce tkanki tłuszczowej, zapobiegając m.in. martwicy tkanki tłuszczowej. Ich „magia” to również aktywne przeciwdziałanie procesom zapalnym, które towarzyszą ingerencji w organizm.
Anna Groblińska