mammografia-cyfrowa-nowe-technologie-w-walce-z-rakiem

Kampania na rzecz profilaktyki raka piersi obejmuje badanie mammograficzne, w pełni refundowane przez NFZ dla kobiet między 50. a 69. rokiem życia. Zdarza się jednak słyszeć głosy, że zamiast pomóc, może ona równie dobrze zaszkodzić, ponieważ polega ona na poddaniu pacjentki promieniowaniu rentgenowskiemu. Spieszymy zatem z przybliżeniem wiedzy o innych metodach mammografii. Dziś mowa będzie o mammografii cyfrowej.

 

Dlatego pragnę z tego miejsca raz jeszcze przypomnieć Paniom o wadze badań mammograficznych. Po ukończeniu 35. lat powinno się zgłaszać na nie co dwa lata, z kolei panie po 50-tce obowiązuje reguła corocznej wizyty w odpowiedniej placówce. Pamiętajmy, że podstawą pielęgnacji piersi jest comiesięczne samobadanie atrybutów naszej kobiecości, lecz faktem jest, że dłonią głębiej umiejscowione guzki jesteśmy w stanie wyczuć, gdy mają już około 2 cm. Mammografia oraz czasami dopełniające ją USG pozwalają wykryć zmiany już półcentymetrowe. Dzięki tak wczesnej diagnozie, zwiększamy szansę całkowitego wyleczenia raka.

Zachęcamy do badań!

Na zachętę przypominam, że badania mammograficzne w przypadku pań, które ukończyły 50 lat są całkowicie refundowane przez NFZ. Również badanie cyfrowe! Dlatego tak ważne jest, że ogólnopolska akcja profilaktyczna jest co roku kontynuowana, mimo nikłego odzewu społeczeństwa. Pozwala to również młodszym kobietom na wykonanie badania bezpłatnie, w regularnych odstępach czasu. Nie czekajmy, aż rak sam się ujawni!

Anna Piosik