marzenie-o-plaskim-brzuchu

Która z nas nie chciałaby mieć szczupłego i wysportowanego ciała, z płaskim brzuszkiem, niczym z teledysku na MTV. Niestety nadmiar tłuszczu w tej okolicy i obfite boczki oddalają nasze marzenia o wymarzonej sylwetce. Jak poprawić jędrność skóry i siłę mięśni brzucha ćwiczeniami?

Ćwiczenia kardio (aerobowe)

Nadmiar tłuszczu pochodzący z pożywienia w pierwszej kolejności odkłada się właśnie w okolicy brzucha. Ćwiczeniami wzmacniającymi mięśnie nie spalimy wałeczków, dlatego niezbędny okazuje się trening aerobowy. Cóż to takiego? Aerobowy oznacza dosłownie “powietrzny”. Jest to trening o niskiej do umiarkowanej intensywności, który zwiększa ogólną sprawność układu sercowo-naczyniowego. Jest to najlepszy sposób na szybkie spalenie nadmiar tkanki tłuszczowej i jednoczesne oszczędzenie mięśni.

Poprawnie przeprowadzony trening aerobowy powinien przyspieszyć tętno do wartości 60-90% maksymalnej czynności serca. Maksymalną czynność serca najłatwiej jest obliczyć odejmując swój wiek od 220.Na przykład maksymalna czynność serca dla 30-latki wynosi 220-30=190.Chcąc określić zakres treningu aerobowego należy pomnożyć tę wartość przez 60% i 90% (czyli przez 0,6 i 0,9). Zatem dla 30-latki trening aerobowy powinien przyspieszać czynność serca od 114 do 171 uderzeń na minutę.

Treningiem kardio będzie jogging, jazda na rowerze, rolkach, taniec i pływanie. Minimalny czas trwania treningu powinien wynosić 30 minut. Ćwiczenia takie poprawią metabolizm i spowodują, że nawet po treningu przemiana materii będzie przyspieszona, a organizm nie odłoży zapasów tłuszczu. Każda aktywność: jazda na rowerze, pływanie, spacer, wpłyną korzystnie na wygląd brzucha.

Wykorzystaj każdą okazję

Wyrób w sobie nawyk napinania mięśni brzucha, np. w czasie oglądania telewizji lub czytania książki. Regularnie wykonywane proste ćwiczenia sprawią, że Twoje mięśnie będą się pięknie wzmacniać, a linie pionowe prostego brzucha fantastycznie się zarysują. Ćwiczenie tych okolic jest bardzo istotne ze względu na Twoją postawę. Mięsień prosty jest bowiem antagonistą prostownika grzbietu. To ich pracy zawdzięczasz ładną i prostą sylwetkę oraz brak bólów w okolicach krzyża.

Ćwiczenia wzmacniające

Szczególnie skutecznie na wygląd mięśni brzucha oraz ich kondycję działają codzienne brzuszki i skręty. To jedyne mięśnie, które można ćwiczyć tak często. Skorzystaj wie c tego i poświęć im 5 minut dziennie na ćwiczenia wzmacniające. To naprawdę wystarczy, by szybko zobaczyć efekt!
Pamiętaj o właściwej technice wykonywania, spięć mięśnia prostego i skośnych brzucha, czyli popularnych brzuszków. Nie ma potrzeby wykonywania całego ruchu, czyli podnoszenia się pozycji leżącej do siadu, gdyż tylko w niektórych momentach tego ruchu Twoje mięśnie są faktycznie napięte. Dlatego w fitnessie robimy tzw. spięcia, czyli zatrzymujemy tułów około 30° nad podłogą. Wyczujesz tę pozycję, ponieważ to w tym momencie mięśnie są najbardziej napięte. Dalszy ruch w górę jest bezcelowy dla samych mięśni brzucha, ponieważ pracujesz wtedy zginaczami biodrowo – lędźwiowymi.

Anna J