Marzia Gaggioli

Język angielski cieszy się największą popularnością wśród twórców muzyki. Po angielsku śpiewają zarówno artyści robiący międzynarodową karierę, jak i tacy, którzy nie są znani poza rodzimym rynkiem muzycznym. Niewielu zagranicznych artystów śpiewa po polsku. Nasz język jest niezwykle trudny do przyswojenia dla obcokrajowców. Sporo w nim znaków i zasad niespotykanych w innych kulturach. Wyjątek stanowi Marzia  Gaggioli, to Włoszka śpiewająca po polsku i odnosząca olbrzymie sukcesy w sieci.  Jej teledyski są chętnie oglądane przez mieszkańców kraju nad Wisłą. Czy Marzia Gaggioli pojedzie na Eurowizję?

 

Marzia Gaggioli – gwiazda internetu

Marzia Gaggioli to artystka pochodząca z Włoch, której nie usłyszymy w polskim radiu czy telewizji. Tworzy ona muzykę wpisującą się w nurt disco polo, który w Polsce ostatnio przeżywa renesans, o czym świadczy chociażby popularność Zenka Martyniuka i jego utworu Przez twe oczy zielone.  Marzia Gaggioli robi jednak ogromną furorę w internecie, a wszystko to dlatego, że wykonuje piosenki w różnych językach. Włoszka śpiewająca po polsku wykonuje też utwory po rosyjsku, angielsku, chińsku, japońsku i niemiecku.

 

Włoszka śpiewająca po polsku, czyli prawdziwa kobieta renesansu

Marzia Gaggioli sama pisze teksty swoich piosenek, komponuje muzykę i we własnym zakresie nagrywa teledyski. Za plan zdjęciowy służy jej własne mieszkanie i amatorska kamera. Jak to możliwe, że Włoszka śpiewająca po polsku sama  pisze teksty swoich utworów? O ile wykonywanie utworów w nieznanych językach nie jest niczym nowym, każdy piosenkarz może nauczyć się prawidłowej wymowy słów piosenki i zapoznać się z ich tłumaczeniem, o tyle trudno samemu stworzyć taką piosenkę. Marzia Gaggioli pisze swoje piosenki wraz z fanami, którzy czuwają nad poprawnością językową. Jakby tego było mało, Włoszka sama projektuje stroje, w których występuje w teledyskach.

Piosenki Marzii Gaggioli mają bardzo proste, chwytliwe rytmy, a jej utwory można przyporządkować do szufladki disco polo. Co ciekawe, Włoszka śpiewająca po polsku bardzo dobrze radzi sobie z wymową polskich słów, o czym można przekonać się, słuchając jej utworów. Nie ma problemów z polskimi zgłoskami „sz”, „cz”, „ć” itp.

Czy Marzia Gaggioli pojedzie na Eurowizję?

Marzia Gaggioli wystąpiła w 2015 roku na Stadionie Miejskim we Wrocławiu. Jej występ spotkał się z ogromnym zainteresowaniem polskich fanów. Włoszka przebiła swoją popularnością wielkie gwiazdy, za których sukcesami stoi cały sztab ludzi wynajętych przez międzynarodowe wytwórnie muzyczne.

Eurowizja 2017 odbędzie się 9, 11 i 13 maja w Kijowie, jednak od pewnego czasu trwa nabór do Krajowych Eliminacji. TVP czeka na zgłoszenia artystów do 20 stycznia, najpóźniej 27 stycznia ogłosi listę osób zakwalifikowanych do koncertu finałowego, który odbędzie się 11 lutego. O tym, kto będzie bronił polskich barw na Eurowizji 2017 zadecydują widzowie i jurorzy w stosunku 50:50.  Marzia Gaggioli na swoim fanpage`u oznajmiła, że chętnie przygotowałaby piosenkę dla Polski. Eurowizja 2017 leży w obrębie jej zainteresowań, ale jej plany może pokrzyżować zapis w regulaminie TVP. Polski nadawca publiczny zdecydował bowiem, że tym razem akces do Eurowizji będą mogli zgłosić tylko polscy wykonawcy. Tym samym w Krajowych Eliminacjach nie zobaczymy raczej Włoszki śpiewającej po polsku.

Irmina Cieślik