Na starcie zawsze jest świetnie. Pieniędzy przybywa, wiec możesz pozwolić sobie na więcej i sprawić przyjemność dzieciakom. Ambicje męża Ci imponują. Każda koleżanka chciałaby żeby jej facet tak dobrze sobie radził. Z czasem jednak zobaczyłaś, że dawne proporcje między życiem zawodowym, a rodziną ulegają zaburzeniu, na korzyść i przewagę czasu oraz emocji związanych z pracą.
Pracoholik jest nałogowcem. Kierują nim podobne motywy, jak w przypadku innych uzależnień. Właśnie dlatego Twój mąż potrzebuje pomocy.
Pracoholizmowi sprzyjają dzisiejsze czasy. Konkurencja zawodowa na stanowiskach pracy powoduje, że spędzamy w niej coraz więcej czasu. Coraz więcej myślimy o niej również po powrocie do domu. Pracodawcy, którzy mówią, że cenią nasze zaangażowanie, stwarzają wymagania, którym staramy się sprostać. Badania podają, że statystyczny Polak pracuje najdłużej w Europie, czyli 41, 6 godzin tygodniowo!
Co możemy w tej sytuacji zrobić? Na początek warto zacząć od ustalenia czym jest pracowitość a czym pracoholizm. Czy granica między życiem zawodowym a prywatnym uległa przesunięciu? Zadaj mężowi parę pytań:
- Czy zauważyłeś, że o ciągle myślisz i mówisz o pracy?
- Widzisz, że zabierasz się ją do domu?
- Czy Twój czas pracy jest nienormowany?
- Czy samodzielnie ustawiasz sobie poprzeczkę wyżej i wyżej?
- Czy rezygnujesz na rzecz pracy się ze spędzania czasu wolnego?
- Czy ma się poczucie życia w ciągłym, chronicznym stresie?
- Czy zaczyna się odczuwać objawy wegetatywne jak bezsenność, zaburzenia odżywiania, seksualne, biegunki, tachykardia i wysypki ?
Jeśli na powyższe pytania mąż odpowiedział twierdząco, musicie oboje wziąć się do walki z problemem. Na początek warto określić sobie terminy i aktywności, które będziecie kultywować razem poza pracą. Musi to być na tyle atrakcyjne dla Twojego partnera, aby miał ochotę poświecić się nowym aktywnością.
Po drugie- powinnaś udzielać mężowi wsparcia. Musisz mu uświadomić, że jego osiągnięcia i sukcesu i pochodzące z tego pieniądze nie przekładają się na Twoje uczucie do niego. Przypomnij mu, za co pokochałaś go na początku waszej znajomości.
Ważną rolę w waszym nowym życiu będą odgrywać wszystkie te zajęcia, które odwracają uwagę od pracy. Często bowiem pracoholizm wynika ze zbyt dużej ilości wolnego, nieatrakcyjnego czasu. Może się okazać, że jeśli wypełni się go pozytywnymi emocjami, praca sama zajmie należyte sobie miejsce na drugim planie. Powodzenia!
Joanna P.