Meble medyczne wymagania
Shutterstock.com, grafika dostarczona przez partnera

Wyposażenie placówek medycznych w nowoczesne i profesjonalne meble medyczne to obecnie standard nie tylko w prywatnych ośrodkach, ponieważ meble medyczne muszą spełniać określone normy i wymagania. Dzięki temu możliwe jest świadczenie usług na wysokim poziomie podczas wykonywania różnego rodzaju badań i zabiegów. Jakich mebli medycznych nie powinno zabraknąć w gabinecie lekarskim?

Wyposażenie gabinetu – na co zwrócić uwagę?

Gabinety lekarskie muszą być wyposażone w różne meble, umożliwiające wykonanie szeregu zabiegów i badań. Ponadto meble medyczne muszą być wygodne zarówno dla pacjenta, jak i dla lekarza. Co więcej, warto podkreślić, że dobrze wyposażony i nowocześnie urządzony gabinet to wizytówka placówki medycznej. Coraz więcej osób zwraca uwagę na jakość wykonania mebli, ich czystość, dobór kolorystyczny w pomieszczeniu, otoczenie itd. Chociaż kwestia estetyczna jest ważna, to nie można zapominać, że celem wyposażenia gabinetu lekarskiego jest pomoc pacjentom w potrzebie. W co wyposażyć gabinet lekarski? To zależy od charakterystyki miejsca i potrzeb.

Profesjonalne wyposażenie gabinetu zabiegowego

W gabinetach zabiegowych przede wszystkim ważne jest to, aby były optymalnie zaprojektowane. Dzięki temu możliwe będzie wykonanie w nich wielu badań i mniej skomplikowanych zabiegów. W tym celu konieczne jest wyposażenie gabinetu w fotele zabiegowe. Dzięki nim możliwe jest wykonanie podstawowych badań, pobierania krwi, zbadanie ciśnienia, ale też wykonanie chemioterapii i wlewów dożylnych czy dializ i iniekcji. Nowoczesne fotele zabiegowe posiadają szereg udogodnień, jak np. sterowanie pilotem. Ponadto warto zadbać o taborety medyczne i kozetki lekarskie. Aby odgrodzić duże pomieszczenie i optycznie je podzielić przydadzą się parawany. Poza tym w gabinecie zabiegowym nie powinno zabraknąć też stołu, a także szaf na leki i inne akcesoria medyczne.

Wyposażenie prywatnego gabinetu przyjęć

Charakterystyka takiego gabinetu nie wymaga zakupu wielu mebli medycznych, ponieważ zwykle nie jest to duże pomieszczenie, a jego celem jest jedynie rozmowa z pacjentem. W takim gabinecie nie wykonuje się zabiegów, więc można znacznie ograniczyć ilość mebli. Nie zmienia to jednak faktu, że wyposażenie gabinetu przyjęć pacjentów powinno spełniać wszystkie normy mebli medycznych. W gabinecie powinno być czysto i schludnie. Prywatny gabinet pozwala jednak na większą fantazję w dopasowaniu np. kolorów do własnych upodobań, co zapewnią m.in. kolorowe wykończenia skórzanych mebli takich jak taborety. Dopasowanie mebli medycznych do gustu lekarza powinno być jednak spójne z innymi gabinetami, a także budować pozytywne doświadczenia.

sterylne meble medyczne

Shutterstock.com, grafika dostarczona przez partnera

Wyposażenie gabinetu stomatologicznego

Wyposażenie gabinetu, w którym m.in. leczy się zęby czy wady zgryzu, powinno zapewniać maksymalny komfort. Podobnie jak gabinety innych specjalizacji, gabinety stomatologiczne wymagają dopasowanych rozwiązań. Wśród nich można wymienić stołki medyczne z profilowanym siedzeniem, które umożliwiają maksymalne przybliżenie się do pacjenta. Niezbędne są także asystory medyczne i stomatologiczne, czyli wygodne szafki na kółkach, które dzięki swojej mobilności umożliwiają łatwe przemieszczanie mebla. W gabinecie stomatologicznym nie powinno zabraknąć także szafki chirurgiczno-narzędziowej, na której można odłożyć użyte narzędzia.

Wskazane meble medyczne można znaleźć w asortymencie zakładu produkcyjnego U.B.M – KATARZYNA KOTASIŃSKA, który zapewnia kompleksowe wyposażenie placówki medycznej. Sprawdź ich ofertę profesjonalnych mebli do gabinetów lekarskich.

Jakie wymagania muszą spełniać meble medyczne?

Wyposażenie placówek medycznych musi spełniać szereg wymogów. Oznacza to, że każdy zakup powinien być dobrze przemyślany. Dzięki temu można mieć pewność, że meble medyczne będą służyły na lata. Warto zwracać uwagę na to, aby meble pasowały do sprzętu dostępnego w placówce, ale również do wymagań gabinetów. Podczas planowania przestrzeni należy uwzględnić nie tylko fotele i biurka, ale także miejsca do przechowywania np. leków, bandaży czy narzędzi w gabinetach zabiegowych. Ponadto niezwykle istotne jest zachowanie wymogów higienicznych w gabinetach. Sposobem na to są meble medyczne wykonane z odpowiednich materiałów, które są odporne na częste czyszczenie i dezynfekcję.

W tym celu należy wybierać meble wykonane ze specjalnych tworzyw lub technologii, np. skóry ekologicznej bezszwowej, stali nierdzewnej, malowania proszkowego. W gabinecie medycznym nie powinny znaleźć się standardowe meble ze sklepów meblowych, ponieważ nie są one przystosowane do warunków przychodni, szpitali czy innych miejsc, w których przyjmuje się pacjentów. Co więcej, w każdym gabinecie niezwykle ważna jest ergonomia pracy, a także niezwykle cenny jest czas. Oznacza to, że meble medyczne w gabinecie lekarskim powinny zapewniać komfort, np. dzięki bezdotykowej dźwigni czy specjalnemu profilowaniu siedziska. Gabinet lekarski powinien umożliwiać niesienie pomocy każdemu pacjentowi bez względu na wiek, płeć itd. Z uwagi na to, warto pamięć o wyposażeniu gabinetu lekarskiego w wysokiej jakości meble, które będą wygodne w użyciu także przez pacjentów. Więcej na temat wymagań dotyczących mebli medycznych dowiesz się z artykułu https://medmiasto.pl/jakie-wymogi-musza-spelniac-meble-medyczne

Jakie certyfikaty świadczą o wysokiej jakości mebli?

Jakość mebli medycznych jest niezwykle ważna. Codzienne użytkowanie mebli przez cały dzień sprawia, że szybko mogą one się zacząć niszczyć. Aby jak najdłużej zachować elegancki wygląd i funkcjonalność mebli w gabinecie warto zwracać uwagę na certyfikaty, które poświadczają jakość użytych do produkcji elementów i technologii. Dobrym wyborem może okazać się przedsiębiorstwo, w którym w pełni kontroluje się wszystkie etapy produkcji. Zapewnia to m.in. wdrożony System Jakości Urządzeń Medycznych ISO 13485:2016, który zapewnia kontrolę od dostawy materiałów do zakładu produkcyjnego, aż po odbiór gotowych mebli.